Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ege Yıldırım
Ege Yıldırım
3,555 UP
Üye
4

Evrende sıcaklıklar 10³² kelvin gibi çılgın değerler alabiliyorken neden buna göre kısmen çok küçük olan -273.15 santigrat derecenin altına düşemiyor?

Her ne kadar bu sıcaklığa sadece büyük patlama anında ulaşıldığı bilinse bile milyarlarca hatta milyonlarca santigrat dereceyi bulan maddeler evrende mevcut. Buna rağmen neden mutlak sıfır maddeler için bir sınır niteliğinde?
376 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Özgür Özgür
Araştırmacı

Ben de aynı soruyu sormuştum. Sağolsun Çağrı Mert Bey yanıtlamıştı. Şu şekilde

(ALINTIDIR)

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü 0 Kelvin özel bir duruma karşılık geliyor: Maddenin atomlarının hiçbirinin hareket etmediği bir duruma... Dolayısıyla mesela erime veya kaynama sıcaklığını belirleyen maddenin içindeki atom sayısı, elektron sayısı, bunların dinamikleri vs. hepsi önemsizleşiyor; kaç tane atomu veya kaç tane elektronu olursa olsun, bunlar nasıl davranıyorlarsa davransınlar, hepsinin "durduğu" noktaya "0 Kelvin" diyoruz. Dolayısıyla bu "her şeyin durması" durumu, her atom/madde için aynı oluyor.

Bu arada "sıcaklık" dediğimiz şeyin bir maddenin atomlarının veya moleküllerinin ortalama kinetik enerjisi olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Kinetik enerjileri sıfır olduğunda, yani hareket etmediklerinde, sıcaklıkları da 0 oluyor. Bu, bütün atomlar için aynen geçerli.

Ek olarak, kuantum mekaniği dolayısıyla 0 Kelvin'e ulaşmak imkansız; çünkü bir atom hiçbir zaman "duramaz". Eğer durursa, hızını ve pozisyonunu kesin olarak bilebiliriz; bu da Heisenberg'in Belirsizlik İlkesi ile çelişir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close