Puan Ver
0
Puan Ver

Evren sosnsuz mudur? Entropi madde olan dünyada mantıklı ,ama ruhla alemi diye bir yer varsa madde olmadığı için entropi olmayabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Evrenin büyük patlama sonrası genişlemeye devam etmesi nedeniyle sonlu olması gerektiği düşünülmekte, ancak bu sınır bizim için çok bir şey ifade etmiyor aslında. Henüz kendi solar sistemimizdeki gezegenlere ulaşmak bile bir sorun iken, farklı kuasarlara gitmek rüya iken evrene ait sınırdan bahsetmek anlamını kaybetmekte.

Entropi, fizik alemde hüküm süren evrensel bir kanun, termodinamik yasa.

Günümüzde ölüm sonrası bilincin kaybolmadığına dair bilimsel bulgular oluşmaya başladı. Bazı fizikçiler, zaman üstü bilincin asıl kararları veridiği, buradaki bilincimizin de sadece onu onayladığına dair görüşleri var. Kollektif bilinç de zamanüstü bir ortak ağ görüşünü oluşturmakta. Beynin -kullanılan- araç niteliği taşıması ve onu yöneten her ne ise, bedende beyinde olmadığı artık biliniyor. Vs vs vs. Bunlar ve yaklaşık nedenlerle madde üstü, süptil bir varoluş seviyesinin olma ihtimali üzerinde durulmakta ancak henüz çok net konuşmak mümkün değil. Ancak bu tarz yaklaşımları gerçek varsayarsak, elbette ki böyle madde üstü bir seviyede entropi geçersiz kalacaktır teorik olarak.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir bilim insanı olmak, evrene her yönüyle aşık olmak gibidir.”
Mayim Bialik
Geri Bildirim Gönder