Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evde etil alkolle yapılan alkol sağlığa zararlı mı ?

15,473 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Keyifler Yerinde
Makine Mühendisiyim, ayrımsal damıtma sistemleri kurdum

Etil alkol tek distileyse yani evsel kullanım yada tıbbi kullanım amaçlıysa zaten tek distiledir. Eğer ikinci defa distile edilirse gıdai alkole dönüşür ve vergiye tabi olur.

Evde içki yapımında kullanılan etil alkoller tek distile etil alkollerdir ve ikinci defa distile edilmeden gıda kullanımına uygun değildir. İçinde metanol ve izopropil alkol bulunur.

Eğer bu tip bir alkolden alkollü içecek yapacaksanız ikinci defa damıtarak ayrımsal damıtma yapmalısınız. Ayrımsal damıtma işlemini üç kısma ayırmalısınız.

Tüm Reklamları Kapat

1- Alkolü distile etmeye başladığınızda 68 derece ile 77 derece arasında çıkan alkolü ayırıp atın çünkü bu metil alkoldür ve öldürür.

2- 78 derece ile 81 derece arasında çıkan alkol etil alkoldür ve ikinci defa distile ettiğiniz için artık gıdai alkole dönüştürdünüz. Bu alkolden alkollü içecek yapabilirsiniz.

3- 82 derece ve üzerinde gelen alkol izopropil alkoldür ve bu alkolü hijyen amaçlı olarak kullanabilirsiniz.[1][1]

1,145 görüntülenme

Kaynaklar

 1. K.Yerinde. Evde İmbik Yapımı – Ayrımsal Damıtma Yöntemiyle Metil Alkolü Ayırma İşlemi. (31 Ağustos 2018). Alındığı Tarih: 22 Kasım 2022. Alındığı Yer: keyifleryerinde | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf İslam Çinkaya
Üniversiteye çalışıyorum

Etil alkolu sen üretiyorsan dikkat etmen gereken hususlar var etil alkol üretilirken alkolimetre kullanılır belli bir değerin altındaysa alkolimetre metil alkol üretimi daha bitmemiştir yani metil den sonra etil alkol üretilir ama dışarıdan alıyorsan bir problem yok sadece neler eklenmesi gerektiğini bilmen gerek okadar bide kaliteli etil alkol al güvenilir biryerden yoksa canından olursun

1,169 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close