Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kubra Dağ
Üye
5

Evcilleştirmek dediğimiz süreç tam olarak nedir? nasıl gerçekleşir?

Binlerce yıl önce homosapiens at köpek gibi hayvanları tam olarak neden ve nasıl evcilleştirmeye başladı? Bu süreç her iki türün genlerine ve sosyal yaşantısına nasıl etki etti? başka hayvanları kendi çıkarları doğrultusunda eğiten, evcilleştiren insan harici bir canlı türü var mı?
394 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Köpeklerin kendi kendilerine evcilleştiği sanılıyor. Insan gruplarının yaşadıkları yerlerin yakınlarda yemek artıkları, dışkı gibi biriken organik artıklar yabani kurtlar için besin kaynağı oluyor. Zamanla insanlar ve kurtlar birbirine alışıyor ve kurtlar başka yabani hayvanları yerleşim yerlerinden uzak tuttuğu için karşılıklı bir fayda, dolayısıyla birlikte yaşam başlıyor.

Evcilleştirme özünde agresyon göstermeyen, uysal yabani hayvanların seçilimi. Öncelikle köpek örneğinde olduğu gibi kendiliğinden olan bu seçilim zamanla insan eliyle yapay seçilim olarak da gelişiyor.

Yine ilk evcilleştirilen koyun ve keçi gibi sütü, yünü ve etinden faydalanılan hayvanlar insanlar onları koruduğu ve muhtemelen insan yerleşim yerleri yakınlarında yine evcilleştirilmiş hububat gibi besinleri kolay bulabildiği için kalmış. Muhtemelen tarım ve hayvancılık insanların yerleşik düzene geçtiği yaklaşık 13.000 yıl kadar önce mümkün olmuş.

Tüm Reklamları Kapat

Belki buna benzer bir ilişki karıncalar ve yaprak bitleri arasında da görülüyor. Karıncalar yaprak bitlerini çevredeki diğer bazı böceklere karşı korurken karşılığında yaprak bitlerinin salgıladığı şekerli özütü yaprak bitlerinden topluyor.

Kaynaklar

 1. S. Hocam. Yaprak Biti Karınca Ilişkileri. Alındığı Tarih: 27 Ekim 2023. Alındığı Yer: Sorhocam | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close