Puan Ver
0
Puan Ver

Etçil olan hayvanlarda neden daha sert bir bakış var ve neden kükreme ihtiyacı duyuyorlar?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Her carnivore'un göterişli ve sert mizahlı olmadığı gibi sert mizaca sahip herbivorelar da bulunmakta. Kükreme veya sert duruşun sebebi zor yaşama koşullarında soyunu sürdürmek için üstün gelme çabasıdır. En güçlü ve tecrübeli kurt sürüye liderlik eder, zürafalar çiftleşmek için boyun tokuşturup rakiplerine üstünlük sağlarlar, geyikler boynuz tokuşturur atlar çifte atarlar, ağustos böceği dişileri etkilemek için en yüksek sesi çıkartmaya çalışır. Bunların tamamı tür içi rekabettir. Bunun dışında başka canlılara karşı savunmalar da gelişir aslanlarla çakalların bitmek bilmeyen kavgaları veyahut abdomeninden diken vari kıllar fırlatan tarantulalar. 

Favorilerime Ekle
2

Muhtemelen nedeni av kıtlığı. Şayet sizinle aynı şeyi yiyen ve sizi açlıktan ölüme sürükleyebilecek bir canlı varsa kendinizi ondan güçlü göstermelisiniz. Örneğin bir aslan geyiği yerken ona yaklaşan sırtlanla kavga etmek yerine dişlerini gösterip kukreyerek heybetini, gücünü gösterebilir. Yada diğer etçili korkutarak leşçil olmaya itebilir. Böylece ekosistemdeki baskinligi gösterebilir.

 İkinci tahminim de kavga yolunda oluşacak ölümleri engellemek. Etciller yapıları gereği yok edici olduğu için karşıdaki düşman ile savaş başlatmadan bitirmek en iyisi. En iyi savaş yüzünü gösteren kişinin güçlü olma ihtimali daha yüksektir. Eğer bu savaş yüzü taktiği işe yarıyor ise toplumda yayılması mantiklidir.

Favorilerime Ekle
2
Aslında sert bir bakışı yok.  Beynimiz  kadınla erkek yüzünü nasıl ayırt edebiliyorsa korkmamız gereken yüz tiplerini de sınıflandırıp ayırt edebiliyor. Gözleri yüzünün ön tarafında olan canlılar genelde yırtıcı olduğu için beynimiz onları daha asabi olarak kategoriye sokar. Gözler yanlara gittikçe veya büyüdükçe daha çocuksu, zararsız, sempatik görünürler. Mesela baykuşlar hem gözleri önde, hem de büyük gözlü olduğu için asabi görünümlü ama aşırı sempatik bulduğumuz ayvanlardan.
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek devrimciler tanrı gibidir: kendi hayallerindeki dünyaları yaratırlar. Kendi kendimize sorumluluğumuz, çocuklarımız için iyi bir dünya yaratmaktır. Çünkü gelecek, hayal gücümüzün asaletine muhtaçtır.”
Barbara Grizzuti Harrison
Geri Bildirim Gönder