Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Şaban Tarık İnay
Üye
3

Et yiyen otobur canlılar istisnai bir durum mudur?

İnternette denk geldim, civciv yiyen at, keçi, inek veya kuş yiyen geyik gibi videolar var, öncelikle bu durum gerçek midir diye sormak istiyorum, çünkü videolarda civcivi ağızlarına alıp çiğniyorlar ama gerçekten yutuyorlar mı anlaşılmıyor. ikincisi bu durum, eğer gerçek ise, otobur hayvan türlerinde sık rastlanır mı?
3,193 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Araştırmacı

Otçul ve etobur arasındaki çizgi, çocukken öğrendiğimiz kadar net değildir. Max Chiossi'nin yayınladığı fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, geyik zaman zaman tavşan ve sincap cesetlerini temizlerken görüldü

Pişmiş et, otoburların sindirimi için daha kolaydır - kışın geyik için sarsıntılı asan insanlar vardır ve geyik soğuk havalarda bitki örtüsünü tercih ederek sarsıntılı yiyecektir, çünkü daha fazla enerji yoğundur.

Etoburlar sebze yerken, yine yemek pişirmek büyük bir fark yaratıyor. Zorunlu etobur olan kediler var, yani yeterince et yemezlerse ölecekler, ancak bazı pişmiş bitkilerden biraz beslenme alabilirler. İhtiyaç duydukları tüm besinleri alamazlar, özellikle de çoğu hayvanın kendilerini sentezlediği taurin, ancak kediler yapamaz ve et dışı kaynakları yoktur. Ve çok fazla sebze maddesi onlar için harika değil. Ancak bol miktarda kedi maması pirinç, patates ve/veya Mısır içerir ve çoğu veteriner hekim, bunların küçük miktarlarda sorunlu olmadığını kabul eder.

Tüm Reklamları Kapat

Bir zamanlar dışarıda bıraktığımız pişmiş lahana tenceresinin çoğunu yiyen bir kedim var. Kedi ton balığı nefesinin kötü olduğunu düşünüyorsanız, kedi lahana nefesini koklamadınız. Ama hiçbir kötü etkisi yoktu. Yaptık, çünkü nefesini koklamak zorunda kaldık. Diğer kediler brokoli, havuç, bezelye vb. yerler. Görünüşe göre kuru üzüm onlar için kötü; soğan ve sarımsak ve pırasa onları yeterince büyük miktarlarda öldürebilir.

Yani, kediler için birkaç bitki sorun değildir, ancak et gereklidir.

Köpekler, diğer taraftan, dikkatli bir şekilde yaşayabilir-vejetaryen diyet yarattı. Çok az veteriner hekim böyle bir şey önerebilir ve onlar için kesinlikle sağlıklı olduğu açık değildir, ancak köpeklerini vegan bir diyetle besleyen veganlar olmuştur ve köpeklerin normal uzunlukta yaşamlarını yaklaşık olarak normal sağlıkta yaşadıklarını söyledi. Kendim yapmazdım, ama yapıldı.

Neden vahşi doğada yapmıyorlar? Chiossi'nin fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi, vahşi doğada yapıyorlar, sadece çok nadiren. Ve neden tabii ki bunu yapmıyorlar — çünkü yemek yapamıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Hayvanlar bazı şeylerde diğerlerinden daha iyi olmak için gelişir. Bazı hayvanlar bitkileri sindirmede, bazıları diğer hayvanları sindirmede iyi olmak için gelişir. Ancak bu, bitkileri sindirmede evrimleşmiş bir hayvanın hayvanları sindiremediği anlamına gelmez-sadece bunu iyi yapamazlar.

Yemekte kötü oldukları şeylerden birini yerlerse, biraz sindirirler ve yeterince açlarsa buna değer olabilir ve biraz fayda elde etmek için yeterince iyi sindirebilirler. Ama başka seçenekleri varsa, bunun yerine bunun için gidecekler.

-Ian Osmond

698 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. What Happens If An Herbivore Eats Meat?. (3 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 3 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close