Sorulara Dön
1
Etoloji & Zooloji

Et yiyen otobur canlılar istisnai bir durum mudur?

İnternette denk geldim, civciv yiyen at, keçi, inek veya kuş yiyen geyik gibi videolar var, öncelikle bu durum gerçek midir diye sormak istiyorum, çünkü videolarda civcivi ağızlarına alıp çiğniyorlar ama gerçekten yutuyorlar mı anlaşılmıyor. İkincisi bu durum, eğer gerçek ise, otobur hayvan türlerinde sık rastlanır mı?

1
420 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Otçul ve etobur arasındaki çizgi, çocukken öğrendiğimiz kadar net değildir. Max Chiossi'nin yayınladığı fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, geyik zaman zaman tavşan ve sincap cesetlerini temizlerken görüldü

Pişmiş et, otoburların sindirimi için daha kolaydır - kışın geyik için sarsıntılı asan insanlar vardır ve geyik soğuk havalarda bitki örtüsünü tercih ederek sarsıntılı yiyecektir, çünkü daha fazla enerji yoğundur.

Etoburlar sebze yerken, yine yemek pişirmek büyük bir fark yaratıyor. Zorunlu etobur olan kediler var, yani yeterince et yemezlerse ölecekler, ancak bazı pişmiş bitkilerden biraz beslenme alabilirler. İhtiyaç duydukları tüm besinleri alamazlar, özellikle de çoğu hayvanın kendilerini sentezlediği taurin, ancak kediler yapamaz ve et dışı kaynakları yoktur. Ve çok fazla sebze maddesi onlar için harika değil. Ancak bol miktarda kedi maması pirinç, patates ve/veya Mısır içerir ve çoğu veteriner hekim, bunların küçük miktarlarda sorunlu olmadığını kabul eder.

Bir zamanlar dışarıda bıraktığımız pişmiş lahana tenceresinin çoğunu yiyen bir kedim var. Kedi ton balığı nefesinin kötü olduğunu düşünüyorsanız, kedi lahana nefesini koklamadınız. Ama hiçbir kötü etkisi yoktu. Yaptık, çünkü nefesini koklamak zorunda kaldık. Diğer kediler brokoli, havuç, bezelye vb. yerler. Görünüşe göre kuru üzüm onlar için kötü; soğan ve sarımsak ve pırasa onları yeterince büyük miktarlarda öldürebilir.

Yani, kediler için birkaç bitki sorun değildir, ancak et gereklidir.

Köpekler, diğer taraftan, dikkatli bir şekilde yaşayabilir-vejetaryen diyet yarattı. Çok az veteriner hekim böyle bir şey önerebilir ve onlar için kesinlikle sağlıklı olduğu açık değildir, ancak köpeklerini vegan bir diyetle besleyen veganlar olmuştur ve köpeklerin normal uzunlukta yaşamlarını yaklaşık olarak normal sağlıkta yaşadıklarını söyledi. Kendim yapmazdım, ama yapıldı.

Neden vahşi doğada yapmıyorlar? Chiossi'nin fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi, vahşi doğada yapıyorlar, sadece çok nadiren. Ve neden tabii ki bunu yapmıyorlar — çünkü yemek yapamıyorlar.

Hayvanlar bazı şeylerde diğerlerinden daha iyi olmak için gelişir. Bazı hayvanlar bitkileri sindirmede, bazıları diğer hayvanları sindirmede iyi olmak için gelişir. Ancak bu, bitkileri sindirmede evrimleşmiş bir hayvanın hayvanları sindiremediği anlamına gelmez-sadece bunu iyi yapamazlar.

Yemekte kötü oldukları şeylerden birini yerlerse, biraz sindirirler ve yeterince açlarsa buna değer olabilir ve biraz fayda elde etmek için yeterince iyi sindirebilirler. Ama başka seçenekleri varsa, bunun yerine bunun için gidecekler.

-Ian Osmond

488 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. What Happens If An Herbivore Eats Meat?. (03 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 03 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın