Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Estetik algımızı oluşturan faktörler nelerdir?

Bir tabloyu beğenmek, diğer tişörtler arasından hoşumuza gideni almak, estetik kaygının nedenlerini sorgulamak...

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Platona göre evrensel esteti yargılara ulaşılabilir. Kendisi Taklit kuramını savundu. Yani sanatın doğadaki nesnelerin taklit edilmesi ile geliştiğini düşünüyordu.O güzelliğin ve estetik algısının nedeninin idealar evrenindeki estetik ideası olduğunu söylüyordu . Bu durumda sanat felsefesinde bu ekolden bir insana soracağınız bu sorunun cevabı Güzellik ideası olacaktır. Bizim evrenimizdeki her şey ideaların yansıması olduğu için ( söz gelelim ağaç), idealara kopya diyebiliriz , bu durumda bir ağaç resmi kopyanın kopyası olacaktır.

Benedetto Croce gibi modern düşünürler çok daha liberal bir sanat anlayışı ortaya koydular. Onlara göre estetik ölçütler benzersiz insan ruhlarının edindiği deneyimler tarafından şekillenen , kişiye özel , biricik değer yargılarıydı, evrensel estetik yargılar yoktu.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimi tartışmaya gerek yoktur: Bir şempanzenin gözlerinin içine baktığınızda; düşünen, mantığı olan bir kişiliğin size baktığını görürsünüz.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder