Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Göktuğ Çağlar
Üye
3

Esrar ya da Marihuana kullanımının, fiziki ve psikolojik zararları var mıdır?

Etkin madde olan THC'nin beyinde ne gibi etkileri olur, nasıl etki eder?
664 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Kaynak gerektiren iddialara kaynak belirtilmemiş.
1
Nalan Yüksel
Ziraat mühendisiyim.
Orijinal Soru: Marihuana veya esrar ne derece zararlıdır?

Agroekoloji alanında bilgi ve deneyime sahibim. Öncelikle sorunuzdaki ön kabule değinmek istiyorum. Sorunuzu, verilecek cevapları sınırlandıracak ve yönlendirecek şekilde '....mutlaka tütün ürünleri gibi zarar vermektedir .....' şeklinde oluşturmuşsunuz. Oysa bu tür bitkilerin kullanım aralık ve miktarları, ilaçların veya tükettiğimiz gıdaların kullanım aralığı ve miktarları gibi sağlığımıza yararlı ve/veya zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu tür bitkiler 1970 lı yıllar öncesi Avrupa'da tıbbi amaçla deneysel düzeyde kullanılmakta ve bazı yerel topluluklarda bazı mantar çeşitlerinden uygun miktarda yararlanılarak sağaltım yapıldığı biliniyor. Konuya ilişkin olarak internette belgesellere ulaşabilirsiniz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Boran Polat
İntern Doktor
Orijinal Soru: Marihuana veya esrar ne derece zararlıdır?

Marihuana ya da kenevir(kanabis) dünyada alkol ve sigaradan sonra en sık tüketilen üçüncü psikoaktif maddedir. İçindeki delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) maddesinden kaynaklanan öforik, sedatif ve analjezik etkileri vardır. Hatta bu maddenin konsantrasyonu çeşitli formlarının etki gücünü belirler.

Zararlı etkilerine gelecek olursak:

Tüm Reklamları Kapat

Henüz yeterli seviyede kanıt olmasa da bazı çalışmalar kanabis kullanımının yaşam süresini kısalttığını ortaya koymuştur.[1] Astım atağına neden olabilmektedir.[2] Kalp krizi (Miyokardial İnfarkt) riskini arttırmaktadır. İnme ve aritmiler ile ilişkili olabileceği bulunmuştur.[4] Şizofreni riskini 2 ila 3 kata kadar arttırmaktadır. Esrar ile ilişkili psikoza neden olabilmektedir.[5] Moleküler, hücresel ve histopatolojik çalışmalar kansere yol açabileceğini göstermiş olsa da epidemiyolojik olarak tartışmalıdır.

Sağlıklı insanlarda karaciğer, böbrek, endokrin ve görme (geçici görme sorunlarına neden olabilse de) üzerinde herhangi bir kronik zarara sebep olmamaktadır. Tartışmalı bir konu olsa da esrarın seyrek kullanımının akciğer kanseri üzerinde bir risk oluşturmadığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Ayrıca marihuana kullanımının aşırıya kaçması halinde DSM-5'te psikiyatrik bir bozukluk olarak tanımlanan madde kullanım bozukluğu ortaya çıkabilir. Maddeye karşı artan tolerans ve yoksunluk sendromu gibi semptomlarla seyredebilir. Bunu alkol kullanımı ve alkolizm arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Kaynaklar

 1. K. S. Kendler, et al. (2017). Drug Abuse-Associated Mortality Across The Lifespan: A Population-Based Longitudinal Cohort And Co-Relative Analysis. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, sf: 877-886. doi: 10.1007/s00127-017-1398-5. | Arşiv Bağlantısı
 2. J. M. Chatkin, et al. (2019). Cannabis-Associated Asthma And Allergies. Clinical Reviews in Allergy & Immunology, sf: 196-206. doi: 10.1007/s12016-017-8644-1. | Arşiv Bağlantısı
 3. M. Ghasemiesfe, et al. (2019). Association Between Marijuana Use And Risk Of Cancer: A Systematic Review And Meta-Analysis. JAMA Network Open, sf: e1916318-e1916318. doi: 10.1001/jamanetworkopen.2019.16318. | Arşiv Bağlantısı
 4. Divya Ravi. (2018). Associations Between Marijuana Use And Cardiovascular Risk Factors And Outcomes. Annals of Internal Medicine. doi: 10.7326/M17-1548. | Arşiv Bağlantısı
 5. Suzanne H. Gage. (2018). Association Between Cannabis And Psychosis: Epidemiologic Evidence. Biological Psychiatry. doi: 10.1016/j.biopsych.2015.08.001. | Arşiv Bağlantısı
 6. David A Gorelick, MD, PhD. Uptodate Cannabis Use And Disorder: Epidemiology, Pharmacology, Comorbidities, And Adverse Effects. Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2023. Alındığı Yer: UptoDate | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close