Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
mehmet hakan öztürk
Üye
0

Eskiden İnsanlar dev boyunda mıydı?

yakınlarım insanların eskiden büyük boyda olduğunu,Ve insanlar bu yüzden o çağda dinozor nesli ile savaşabildiklerini söylediler . ama ben gerçek olduğunu size de sormak istedim
2,250 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
315K UP
Kozmoloji meraklısı.

Yakınlarınızdan duyduklarınız doğru değil. Hatta komik olacak kadar gerçek dışı.

Birincisi insanın evrimi, neredeyse tüm süreçleri ile kayıt altına alınmış durumda. 10'dan fazla tür insan fosili bulundu, incelendi ve evrimsel olarak sınıflandırıldı. Ve bu aşamaların hiç birinin boyutları, biz sapienslerden ya da diğer insan evrimi aşamalarından çok da farklı değil. Farklar var ama bu farklar devasa değil, hele hele dev boyutlarında hiç değil. Dev boyut derken neyi kast ediyoruz tam olarak bilemiyorum ama atıyorum 5 metre boy ya da 10 metre boy gibi ölçeklerse hiç bir homo türü, bu boylarda olmadı. Bulunan hiç bir fosilde bu boylara ait bir kemik, fosil kalıntısı yok.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi, dinozor nesli ile savaşma gibi bir durum gerçekten ancak Cem Yılmaz filmlerinde söz konusu olabilir çünkü dinozorlar, 65 milyon yıl önce yer yüzünden silindiler. İnsanın en erken atası ise en fazla 4-5 milyon yıl önce yer yüzündeydi. Yanı bu iki türün arasında en az 60 milyon yıl gibi devasa bir zaman aralığı var. Dinozorlarla insanların savaştığı ya da bir arada bulunduklarını iddia etmek, tam anlamı ile konu hakkında hiç ama hiç bir şey bilmemek, bilmediğinin bile farkında olmamak demek. Ama buna rağmen bir şeyler iddia etmek demek. Ne yazık ki bahsettiğiniz bilgileri size veren akrabalarınız, konu hakkında en küçük bir bilimsel kaynak karıştırmamışlar, gerçeklerden tamamen bihaberler.

Madem bize sorarak gerçekleri öğrenmek istiyorsunuz, size şöyle bir öneride bulunmak isterim. Bir zamanlar bilgisizlik ve cehalet belki olanaksızlıklardan, teknoloji, kitap, akademik yayın vs. eksikliğinden ve bunlara ulaşma zorluklarından dolayı anlaşılır bir durumdur. Ancak günümüzde durum bundan ışık yılları kadar uzakta. Oturduğunuz yerde, sadece parmağınızı kaygan bir yüzeyde gezdirerek sayısız gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Günümüz şartlarında cehalet, bir tercihtir. Bakınız şu cümleyi lütfen iyi anlayın: "Cehalet, tercihtir!" Siz, hemen, benim bu cevabımı okuduktan hemen sonra, şu an bulunduğunuz sitenin arama çubuğuna "insanın evrimi" yazıp çıkan makaleleri birkaç tıkla karıştırarak size verilen "dev insan ve dinozorlarla savaş" meselesinin tamamen yanlış ve komik derecede saçma olduğunu görebilirsiniz. Bunu hemen yapabilirsiniz. Hatta ben, sizi ve akrabalarınızı bu zahmetten de kurtarıp, 5 değil 1 tıkla gerçek bilgiye ulaşmanıza yardımcı da olup aşağıda kaynak vereceğim. Bakınız gerçekler şu an tek bir parmak dokunuşu kadar uzağınızda. Size, yukarıdaki inanılamayacak derecede yanlış ve saçma bilgileri veren kişiler de bunu yapabilir. Hiç ama hiç bir engeliniz yok. Tek bir parmak dokunuşu, aşağıda... Tek. "1".

Gerisi size kalmış... Sağlıcakla...

325 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. İnsanın Evrimi. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close