Sorulara Dön
-1
Sahtebilim & Şüphecilik

Eskiden insanlar dev boyunda mıydı?

Yakınlarım insanların eskiden büyük boyda olduğunu, ve insanlar bu yüzden o çağda dinozor nesli ile savaşabildiklerini söylediler. Ama ben gerçek olduğunu size de sormak istedim

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yakınlarınızdan duyduklarınız doğru değil. Hatta komik olacak kadar gerçek dışı.

Birincisi insanın evrimi, neredeyse tüm süreçleri ile kayıt altına alınmış durumda. 10'dan fazla tür insan fosili bulundu, incelendi ve evrimsel olarak sınıflandırıldı. Ve bu aşamaların hiç birinin boyutları, biz sapienslerden ya da diğer insan evrimi aşamalarından çok da farklı değil. Farklar var ama bu farklar devasa değil, hele hele dev boyutlarında hiç değil. Dev boyut derken neyi kast ediyoruz tam olarak bilemiyorum ama atıyorum 5 metre boy ya da 10 metre boy gibi ölçeklerse hiç bir homo türü, bu boylarda olmadı. Bulunan hiç bir fosilde bu boylara ait bir kemik, fosil kalıntısı yok.

İkincisi, dinozor nesli ile savaşma gibi bir durum gerçekten ancak Cem Yılmaz filmlerinde söz konusu olabilir çünkü dinozorlar, 65 milyon yıl önce yer yüzünden silindiler. İnsanın en erken atası ise en fazla 4-5 milyon yıl önce yer yüzündeydi. Yanı bu iki türün arasında en az 60 milyon yıl gibi devasa bir zaman aralığı var. Dinozorlarla insanların savaştığı ya da bir arada bulunduklarını iddia etmek, tam anlamı ile konu hakkında hiç ama hiç bir şey bilmemek, bilmediğinin bile farkında olmamak demek. Ama buna rağmen bir şeyler iddia etmek demek. Ne yazık ki bahsettiğiniz bilgileri size veren akrabalarınız, konu hakkında en küçük bir bilimsel kaynak karıştırmamışlar, gerçeklerden tamamen bihaberler.

Madem bize sorarak gerçekleri öğrenmek istiyorsunuz, size şöyle bir öneride bulunmak isterim. Bir zamanlar bilgisizlik ve cehalet belki olanaksızlıklardan, teknoloji, kitap, akademik yayın vs. eksikliğinden ve bunlara ulaşma zorluklarından dolayı anlaşılır bir durumdur. Ancak günümüzde durum bundan ışık yılları kadar uzakta. Oturduğunuz yerde, sadece parmağınızı kaygan bir yüzeyde gezdirerek sayısız gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Günümüz şartlarında cehalet, bir tercihtir. Bakınız şu cümleyi lütfen iyi anlayın: "Cehalet, tercihtir!" Siz, hemen, benim bu cevabımı okuduktan hemen sonra, şu an bulunduğunuz sitenin arama çubuğuna "insanın evrimi" yazıp çıkan makaleleri birkaç tıkla karıştırarak size verilen "dev insan ve dinozorlarla savaş" meselesinin tamamen yanlış ve komik derecede saçma olduğunu görebilirsiniz. Bunu hemen yapabilirsiniz. Hatta ben, sizi ve akrabalarınızı bu zahmetten de kurtarıp, 5 değil 1 tıkla gerçek bilgiye ulaşmanıza yardımcı da olup aşağıda kaynak vereceğim. Bakınız gerçekler şu an tek bir parmak dokunuşu kadar uzağınızda. Size, yukarıdaki inanılamayacak derecede yanlış ve saçma bilgileri veren kişiler de bunu yapabilir. Hiç ama hiç bir engeliniz yok. Tek bir parmak dokunuşu, aşağıda... Tek. "1".

Gerisi size kalmış... Sağlıcakla...

Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın