Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Eski insanlar güneşin, ayın yuvarlak olduğunu göre göre, bile bile neden dünyanın düz olduğunu düşündüler?

Yani onlara bakarak en azından çok net bir fikir ortaya çıkıp bizim gezegenimiz de yuvarlaktır denilmedi. Tamam biliyorum grne eskiden beri çoğu kişi bunu söyledi ama nasıl kimse inanmadı. Dünyanin öküzün kafasında durduğunu bunları görerek nasıl inandılar?

2
436 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Eski insanlar ayın ve güneşin yuvarlak olduğunu doğrudan görebiliyorlardı. Yani doğrudan görebildikleri şeylere inanma konusunda daha iyilerdi. Ay ve güneş çok parlak ve ayak basılamayacak bir yerdi. Bu nedenle dünyanın da onlar gibi olduğunu düşünemediler. Zira ne ay ne de güneş üzerinde benzer bir canlılık izi görünmüyordu.

Aslında insanlar için daha zor olan yuvarlak bir dünyada nasıl oluyor da kimse aşağı düşmüyor sorusunun bir cevabının olmamasıydı. O zamanlar için mekanik bilimi yeterince gelişmemişti ve yer çekimi için bir teori kimsede bulunmuyordu.

Havada duran yıldızlar, güneş ve ay'ın da sadece melekler tarafından bizi aydınlatması için taşındığı fikri vardı. Bu fikir 16. YY'a kadar güncelliğini korumuştur.

Eski kitaplardan Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın eserlerine bakarsanız, daha yeni olmasına rağmen gökyüzündeki cisimler hakkında benzer şeyleri söylediğini görebilirsiniz.

Orta Afrika çöllerinde yaşayan kabileler üzerinde yapılan araştırmalarda ilk defa tam mavi rengi gören kabileler bu renge yeşil demişlerdir. Çünkü gerçekten maviyi gördükleri tek yer gökyüzüdür ve gökyüzü mavisi ile yeşil rengi birbirine karıştırmış durumdadırlar. Onlar için ikisi de aynı renktir. Tam deniz mavisini gördükleri zaman ise ona da yeşil demişlerdir. Bunun sebebi kendileri için doğrulanacak tam bir referans kaynağı olmamasıdır.

Bir diğer örnek olan araba örneğinde, ilk benzinli arabayı ve buharlı treni gören insanlar bunun olamayacağını ve atsız hareket eden bu araçların ancak bir sihir veya göz aldatması ile hareket ettiğini düşünmüşlerdir. Ankara Tren Garı'na ilk kez buharlı tren geldiğinde insanlar treni beslemek için saman ve ot getirmişlerdir.

Şimdi bile dünyanın düz olduğuna inanan milyonlarca insan vardır. İnsanlardaki bu "cognitive bias" olarak bilinen muhakeme ön kabullerini kırmak oldukça zordur.

İnsanların bu billişsel sınırlama problemlerini tanımlayan listeye ekte ulaşabilirsiniz.

312 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Günümüzde yaşayan ve sayıca hala büyük bir nüfusa sahip insanlar nasıl bazı dini metinlerdeki bilgilere dayanarak "deve sidiğinin faydalı olduğuna" "acve hurması yiyene fare zehiri etki etmez" gibi bilgilere inanıyorlarsa ve hatta bunları yaparak hayatlarını tehlikeye atabiliyorlarsa bahsettiğiniz konu da aynı şekilde. Sonuç olarak bilimin ışığının değmediği her yer karanlıktır. Geçmiş veya gelecek fark etmez.

137 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et