Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eski insanlar güneşin, ayın yuvarlak olduğunu göre göre, bile bile neden dünyanın düz olduğunu düşündüler?

Yani onlara bakarak en azından çok net bir fikir ortaya çıkıp bizim gezegenimiz de yuvarlaktır denilmedi. Tamam biliyorum grne eskiden beri çoğu kişi bunu söyledi ama nasıl kimse inanmadı. Dünyanin öküzün kafasında durduğunu bunları görerek nasıl inandılar?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Eski insanlar ayın ve güneşin yuvarlak olduğunu doğrudan görebiliyorlardı. Yani doğrudan görebildikleri şeylere inanma konusunda daha iyilerdi. Ay ve güneş çok parlak ve ayak basılamayacak bir yerdi. Bu nedenle dünyanın da onlar gibi olduğunu düşünemediler. Zira ne ay ne de güneş üzerinde benzer bir canlılık izi görünmüyordu.

Aslında insanlar için daha zor olan yuvarlak bir dünyada nasıl oluyor da kimse aşağı düşmüyor sorusunun bir cevabının olmamasıydı. O zamanlar için mekanik bilimi yeterince gelişmemişti ve yer çekimi için bir teori kimsede bulunmuyordu.

Havada duran yıldızlar, güneş ve ay'ın da sadece melekler tarafından bizi aydınlatması için taşındığı fikri vardı. Bu fikir 16. YY'a kadar güncelliğini korumuştur.

Eski kitaplardan Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın eserlerine bakarsanız, daha yeni olmasına rağmen gökyüzündeki cisimler hakkında benzer şeyleri söylediğini görebilirsiniz.

Orta Afrika çöllerinde yaşayan kabileler üzerinde yapılan araştırmalarda ilk defa tam mavi rengi gören kabileler bu renge yeşil demişlerdir. Çünkü gerçekten maviyi gördükleri tek yer gökyüzüdür ve gökyüzü mavisi ile yeşil rengi birbirine karıştırmış durumdadırlar. Onlar için ikisi de aynı renktir. Tam deniz mavisini gördükleri zaman ise ona da yeşil demişlerdir. Bunun sebebi kendileri için doğrulanacak tam bir referans kaynağı olmamasıdır.

Bir diğer örnek olan araba örneğinde, ilk benzinli arabayı ve buharlı treni gören insanlar bunun olamayacağını ve atsız hareket eden bu araçların ancak bir sihir veya göz aldatması ile hareket ettiğini düşünmüşlerdir. Ankara Tren Garı'na ilk kez buharlı tren geldiğinde insanlar treni beslemek için saman ve ot getirmişlerdir.

Şimdi bile dünyanın düz olduğuna inanan milyonlarca insan vardır. İnsanlardaki bu "cognitive bias" olarak bilinen muhakeme ön kabullerini kırmak oldukça zordur.

İnsanların bu billişsel sınırlama problemlerini tanımlayan listeye ekte ulaşabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia

Günümüzde yaşayan ve sayıca hala büyük bir nüfusa sahip insanlar nasıl bazı dini metinlerdeki bilgilere dayanarak "deve sidiğinin faydalı olduğuna" "acve hurması yiyene fare zehiri etki etmez" gibi bilgilere inanıyorlarsa ve hatta bunları yaparak hayatlarını tehlikeye atabiliyorlarsa bahsettiğiniz konu da aynı şekilde. Sonuç olarak bilimin ışığının değmediği her yer karanlıktır. Geçmiş veya gelecek fark etmez.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Hürriyet Deve Sidiği İçen Türk Hastanelik Oldu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın tümünü sevmek, komşumuzu sevebilmekten daha kolay gözükmektedir.”
Eric Hoffer
Geri Bildirim Gönder