Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eski dönem bilgilerin kaynağını nereden öğrenebilirim?

Eski dönemde bahsi geçen bilimsel makalelerde olmayan söylemlerin gerçekliğini nasıl öğrenebilirim? Örneğin: hipokratın hamile dişi köpekler üzerinde yaptığı deney veya gaius plinius secundus'un bahsettiği kleopatra'nın cariyelerinin fetuslarını incelemek için yaptığı testlerin gerçekliğini nasıl öğrenebilirim?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu tür "çok eski" bilgiler ya da deneyleri öğrenmek için o dönemde yazılmış olan (mümkünse deneyi yapan kişi tarafından) günlük gibi kaynakların günümüze ulaşmış olması gerekir. Buna ek olarak deneylerde kullanılmış olma ihtimali yüksek olan alet buluntuları da yardımcı olabilir. Örneğin, Hipokrat'ın yaşadığı dönemden ve yaşadığı yerden çeşitli aletler çıkarıldı diyelim. Bir de yazılı kaynağımız varsa, bu aletlerin görevlerine ve yazılı kaynaklara göre yapılan işlemler hakkında tahminlerde bulunabilmemiz olasıdır.

Yani, yapılan deneyler ve sonuçları kaydedilmiş, ek olarak Arkelojik buluntular da varsa, merak edilen konuya olan güven artar. Ancak hiçbir zaman kesinlik yoktur. Bizler sadece verileri tarafsız süzgecimizden geçirerek en doğru sonuca ulaşmaya çalışabiliriz.

Mantıklı bir soru, teşekkürler.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hipotezlere dayalı soruların cevapları da hipotezlere dayalıdır.”
Joan Baez
Geri Bildirim Gönder