Puan Ver
1
Puan Ver

Ergenlik çağına giren bireye doğa sen artık üreye bilirsin mi demek istiyor? Doğanın kanunlarına göre evlenme yaşı ergenlik midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Doğada evlenme, boşanma gibi kavramlar yoktur. Bu kavramlar insanlara ait kavramlardır. Doğadaki bazı hayvanlar tek eşli olduğu gibi çoğu çok eşlidir. Eski insan kabilelerinde insanın çok eşli olduğunu biliyoruz. Hatta doğa için evlenmeden ilişkiye girmekle, evlendikten sonra ilişkiye girmek arasında da fark yoktur yani tek eşlilik, evlilik gibi kavramlar insana ve insanın sosyal ilişkileri ile alakalıdır. Bugün modern toplumlar olarak tek eşliyiz ve erken evlilikler yasa dışı çünkü kadının sosyal hakları var, eğitim hakkı vb. Bunlardan öte ergenlik sadece cinsel organların geliştiği bir dönem değil, insanın düşüncelerinin, piskolojisinin de geliştiği, karakterinin geliştiği bir dönemdir. Bir kız ya da erkek çocuğu cinsel olarak gelişse bile evlilik gibi karmaşık bir sosyal olayı kafasında oturtamıyor ve anlayamıyor olabilir. Ayrıca erken bir evlilik bireylerin eğitim hayatından da kopması demektir. Bireyler ergenlik çağında üremeye hazır olsa bile birçok açıdan evlilik gibi karmaşık bir kavrama hazır değillerdir.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer Hiroshima ve Nagasaki'yi öngörebilecek olsaydım, denklemimi 1905'te yırtıp atardım.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder