Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Ergenler seks yapabilirler mi?

öğrenmek için
5,825 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Doğada tüm eşeyli üreyen canlıların üreme yeterliliğine ulaştıkları bir yaşları vardır ve bu çağ genelde dişi yumurta ve sperm üretme yeterliliğidir. İnsan için kadın regl olduğunda, erkek de sperm üretip boşalabildiğinde seks yapabilir.

Ancak doğada gayet basit ve anlaşılır olan bu üreme yeterliliği çizgisi, insan gibi biraz daha karmaşık bir hayvan için o kadar basit değildir. Çünkü günümüz çağdaş dünyasında insanın, üreme etkinliğinde bulunması birden çok açıdan hayati yeterliliğe ulaşması gerekliliğini doğurur ve yetişkinlik dediğimiz mertebeye erişmesi, fiziki olarak üreyebilme yeterliliği ile tanımlanamamaktadır. Eğitim bilimciler, tıp insanları, sosyal bilimciler, hukukçular gibi birden çok uzmanlığın ortak görüşü olarak öncelikli gereklilik özgür irade, kendi hayati kararlarını (üremek gibi) alabilme, üremeyi tercih edeceği partnerini seçebilme, yaptığı tercihin bilincinde olabilme gibi yeterliliklerin de var olması istenir, istenmektedir. Ve bu yaş bazı ülkeler ve kültürlerde değişiklik gösterse de bugün için ortalama 18'dir. Ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde 18 yaşından küçük bir kişinin seks yapması ya da bir yetişkinin, 18 yaşından küçük bir kişi ile seks yapması hem ahlaken hem hukuken uygunsuzdur ve yasaktır.

Öğrenmek için demişsiniz, bu tip bir girişim de her şekilde fiilen cinselliğin deneyimlenmesi ve doğru-yanlış, eksik-fazla nasıl olursa olsun aslında bir şekilde yapılmasıdır. Bu sohbetteki üreme ve seks kastı, illa vajina ve penis buluşması değil, cinsel anlam barındıran her tür yakınlaşma için geçerlidir zaten. Yani seks yapılmayacak olunsa da cinsel anlam içeren her tür dokunuş hem ahlaki kabullerde hem de yasalarda cinsel yaklaşım kapsamında olarak kabul edilir. Ve 18 yaşının altındaki kişiler için her tür cinsel yaklaşım, fiziken üremeye yol açmayacak olsa da ergenler üzerinde psikolojik, sosyal, algısal etkiler yaratır ve bunların hiç biri, kişisel gelişim için aranan ve istenen etkiler değildir. Daha direk anlatımla hiç birimiz, bir an önce üremek ya da seksin vereceği hazzı deneyimlemek isteyen 14 yaşında bir ergeni normal ve doğru olarak görmeyiz. Dünyaya, hayata, insanlara ve en çok kendisine başka bir gözle bakmasını ister, bekler ve temenni ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

İşin, cinsel istismar tarafına hiç girmiyorum ki bu bile doğruyu yeterince ve fazlası ile aydınlatan bir unsur olacaktır.

Kabaca açıkladığım nedenlerle ergenler fiziken seks yapma yeterliliğinde olabilirler ancak bu girişim, hangi amaç için yapılıyor olunursa olsunsun yanlıştır ve istenmeyen bir durumdur.

1,564 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Türk Ceza Kanunu. Cinsel Rüşt Yaşı. (28 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close