Puan Ver
0
Puan Ver

Entropiyi yenebilen madde var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Entropi, evrensel termodinamik ilkelerden ikincisidir. Yani evrende hüküm sürdüğü için, 3+1 boyut içindeki HER ŞEYe hükmetmektedir. Atomlardan oluşan ve bu boyutta yer almak, entropiye maruz kalmak demektir. O kadar mutlak ve geçerlidir ki, evren bu ilke nedeniyle mutlak entropiye ulaşacaktır, yani yok olacaktır.

Entropiyle mücadele edebilecek tek yapılar SİSTEMLERdir. Belli bir süre için çalışan, enerji döngüsü olan maddesel ya da biyolojik sistemler kısıtlı sürelerle entropiyle mücadele ederler. İnsan bedeni de bu mücadelenin kompleks hallerinden biri. Eğer bir şey entropiyi yenecek olsaydı, o da bir sistem olurdu. Besinlerin eneriye çevrilme sürecinde kullanılan ETSye ait 5 istasyonu, ideal halde kullanırsak, entropiye paralel bir mücadelenin olabileceği öngörülmekte bazı otörler tarafından. Yani insanın ölümsüz olup olmadığı konusu bu açıdan net değil diyorlar. Ancak bir maddenin tek başına entropiyi yenmesi durumu kuramsal olarak geçersiz görünüyor.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Entalpi Entropi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şişe şarap içinde, Dünya'daki tüm kitaplardakinden daha fazla felsefe bulunur.”
Louis Pasteur
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder