Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Entropi - geçmişe gitmek arasındaki bağ nedir?

Entropi ile geçmişe gitmek yada zamanda geriye gitmek arasındaki ilişki nasıldır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Entropi, bir sistemin olası durumlarının sayısıyla ilgili bi kavramdır. Geçmişte olay yaşandığı için bu durum sayısı 1'dir. Ancak gelecekte 1'den fazla durum olabilir. Entropi sürekli artmak zorundadır. Bu nedenle daha düşük entropili bir duruma gidemeyiz. buna kısaca "zamanın oku" deniyor. O yüzden geçmişe gitmek buna aykırı oluyor.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Bilim Fili
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder