Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Entelektüel bilgi birikimi ile kadınların dişiliğini sergilemesi ve bundan maddi fayda sağlaması arasında bir korelasyon var mıdır?

Cinsiyetçilik olarak algılanmasın linç yemek istemem ama benim kadın olarak gördüğüm bir şey bu. Çünkü yüksek düzeyde eğitimi olmayan ya da entelektüel birikimi olmayan kadınlarda dekolte giyinme, kendisini diğer dişilerden üstün gösterme, erkeklerin maddi gücünden istifade etmek ve bunda haklılık görme hali daha fazla olduğunu görüyorum.
309 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

Bireysel gelişim oldukça kompleks bir konu. Köyde yaşayıp entelektüel güncel bilgiden uzak olup kendini geliştirebilen insanlar varken, iyi eğitim alıp, bunu kötüye kullanan bireyler de olabilir. Bilgiye sahip olmaktan çok, onu kullanma - hayata aktarma - yönetme yani bilgelik önemli olan. (O da ruhsal tekamül seviyesiyle ilgili)

Eğer birey bireysel gelişim aşamasına geçemeyip, fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında takılıp kaldıysa (genellikle aşamadığı sürekli yenildiği bir konu vardır), kendini bedeni üzerinden tanımlayıp, seçmediği cinsiyetine odaklanarak enerjisini dikkatini bu noktada toplar. Görülme, beğenilme arzusu nedeniyle kendini gösterme eylemi söz konusudur. (Ancak bunun psikolojik nedenlerini görmezden geliyoruz konuyu açıklamak dağıtmamak için. Örneğin ebeveyninden onam alamamış bir birey de görülmek beğenilmek için abartılı tavırlara sahip olabilir) Tekamül aşamalarında fiziksel ihtiyaçlarının üstüne çıkamayan bireylerin odaklandıkları menfaat - ele geçecek meta, onların yaşamını belirleyici hale gelecektir. Merkezde menfaati koyan birey, kişisel niteliklerini - özelliklerini - değerlerini vs, elde etmek istediklerine araç yapacaktır. Yaşamsal birlikteliğini yaşayacağı bireyin maddi olanakları da menfaat içine gireceği için, kurduğu gönül bağını ona ulaşmak için araçsallaştıracaktır. Temel olan, bireyin farkındalık oluşturarak hangi tekamül aşamasında olduğunu kontrol etmesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı noktada kısır döngüye takılmış erkek bireylerin de, sahip oldukları meta ile üstünlük arayışı, kendilik değeri hissini doldurmak amacıyla yüklenmiş değerleri (pahalı giyim aksesuar vs) üzerine alma gibi eğilimler görülebilir. Kişi kendini o kadar değersiz hissetmektedir ki, değerli hissedebilmek için çok pahalı (yapay değer) şeylere ihtiyacı vardır. Bu da yetmez, çevresine göstermeli ve üstünlük taslamalıdır. Soruda geçen haliyle, kendine ait olmayan bir meta (kocasının sahip olduğu meta) ile bunu yapmak tekamül için dip bir gelişim aşamasıdır.

Bilgiye ulaşma çabası ve onu hayata aktarma önemlidir, ancak bilgiden ve yaşamdan derslerini almak, olaylardan kişilerden derslerini almak farklı bir konudur. [1]

Kaynaklar

  1. Barry Smith. Ontology. (16 Aralık 2015). Alındığı Tarih: 23 Aralık 2022. Alındığı Yer: Brill | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close