Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Enseye kol ile sertçe darbe alınırsa ne olur?

Mesela birinin enseden tutup boyun kilidine alması gibi
3,075 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Cemal İşbuğa
Bilime meraklı bir genç

Enseye sert bir darbe almak, özellikle de boyun kilidi gibi durumlarda, ciddi sonuçlara yol açabilir. İşte olası etkiler:

Bilinç kaybı: Ensenin tabanına yapılan bir darbenin, vagus sinirini “şoklayarak” kişiyi geçici olarak bilinçsiz hale getirebileceği düşünülmektedir.[1]

Beyin hasarı: Darbe sonucunda beyin işlevlerini etkileyen travmatik bir beyin yaralanması olan bir kafa travması meydana gelebilir.[2] Kafa travması genellikle baş ağrısı, konsantrasyon, hafıza, denge ve koordinasyon problemleri gibi geçici etkilere neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Omurga hasarı: Ense ve servikal omurgaya yapılan önemli bir darbe, felç gibi ciddi nörolojik sonuçlara yol açabilir.

Damar hasarı: Boyuna alınan herhangi bir darbe, bu bölgedeki damarları hasar verebilir ve beyne kan akışını kısıtlayabilir. Bu da ciddi nörolojik yaralanmalara yol açabilir.[3]

Bu tür bir darbenin sonuçları genellikle kişinin aldığı darbenin şiddetine ve darbenin tam olarak nereye geldiğine bağlıdır.

Umarım yardımcı olmuşumdur ☺

[1][2][3]

117 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Larry OBrien. Bkz.. (13 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: Stack Exchange | Arşiv Bağlantısı
 2. Anonim. Bkz2.. (17 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: mayoclinic | Arşiv Bağlantısı
 3. Anonim. Bkz3.. (25 Kasım 2014). Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close