Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Enerjinin hal fonksiyonu olması ama işin hal fonksiyonu olmaması ne?

Bu nasıl oluyor iş enerji değişimi ifade etmiyor mu w :=e(son)-e(ilk) değil mi nasıl iş hal fonksiyonu değilde enerji hal fonksiyonu hal fonksıiyonu kavramını " detaylı " bir şekilde açıklar mısınız belliki bir şeyleri anlamamışım

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Tanımların türetiliş sırasını gözden geçirelim :

Bir kuvvetin , yol aldırabilirliğe etkisine ve bunun niceliğine iş diyoruz. Yani kuvvet , uygulandığı doğrultuda cisme bir etki yarattırdıkça o etkiyi yarattığı yol kadarıyla bir iş yaptırmış olur.

Kuvvetin cisim üzerindeki iş yaptırılabilme etkisini , kuvvet tarafından cisme bir etki kazandırılmışçasına düşünürsek , bu etki cisim için bir enerji kazandırılması/kaybedilmesi olarak betimlenir. Yani enerji , bir kuvvetin yaptıracağı iş vasıtasıyla cisimde değişikliğe uğratılır , deriz.

Durum fonksiyonu dediğimiz kavram , cismin bulunduğu ana dayalı özellikleri kapsayan verilere ve bağıntılara verilen termodinamik terimidir. Bulunduğu ana kadar cisme bir iş vasıtasıyla enerji kazandırırız , bu bir durum fonksiyonu olamaz çünkü durgun zamanda gözlemlenen bir veri değildir. Ama cisim iş yaptırıldıktan sonra ulaştığı enerji seviyesinde durağandır , onun durumunu betimleyen veri enerjidir. Bu yüzden enerji bir durum fonksiyonudur ama iş değildir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Vikipedi , İngilizce , Durum Fonksiyonu Durum Fonksiyonunun Tanımı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları, kendi mantıklarıyla varmadıkları sonuçlardan mantık kullanarak kurtaramazsınız.”
Ben Goldacre
Geri Bildirim Gönder