Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

En iyi konsantrasyonu ve uygun çalışma ortamını sağlayan renk nedir?

Renkler nasıl psikolojiyi etkiler?
680 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı 2KediAnnesi

Merhaba. Renk faktörü günlük hayatımızda önemli olan bir faktördür. Özellikle insanların, belirli alanlarda sahip oldukları bilgi, beceri ve vasıfları kullanmasının beklendiği çalışma ortamlarında, renklerin gücünden yararlanmak uzmanlar tarafından da tavsiye edilen profesyonel bir yaklaşım olarak kabul edilir. Örneğin yüksek dalga boyuna sahip olan kırmızı, aktif ve dikkat çekici bir renktir. Kalbin atış hızını ve kan basıncını artırmasıyla bilinen kırmızının insan psikolojisi üzerinde doğrudan etkisi bulunur. Artan kan basıncıyla birlikte algıları gelişen insan her zamankinden daha dikkatli ve özenli davranır. Sorunları eleştirel bir bakış açısıyla ele alması kolaylaşır. Bunun yanında kırmızı, günlük yaşamın pek çok önemli ve hayati alanında kullanılan bir renk olma özelliği taşır. Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre trafikte insanlara durmaları gerektiğini hatırlatan sinyal ve işaretlerin de ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının da kırmızı olması; insan zihninin kırmızıyı algıladığı anda daha ihtiyatlı davranması sonucunu doğurur. Okulda öğrencilerin sınav kağıtlarında yaptıkları hatalar bile öğretmenler tarafından kırmızı kalemle düzeltilir. Tüm bu uyaranların etkisiyle birlikte kırmızı renk zihinde, tehlike, dikkat ve hata gibi kavramlarla bağdaşır. Buna bağlı olarak kırmızının görüldüğü yerde beyin daha dikkatli ve özenli davranmaya başlar. Aynı zamanda iştah açar ve bu yüzden bazı yiyecek/içecek firmaları logolarında kırmızı rengini kullanır.

Rengarenk çalışma ortamları dikkat dağınıklığına sebep olması nedeniyle psikologlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kırmızı renk dikkati çok dağıttığı için iç mekanlarda çok kullanılmamaktadır. Kırmızı rengin uzun vadede çalışanları agresifleştirdiği söyleniyor.

Bu Reklamı Kapat

Mavi gibi düşük dalga boyuna sahip renklerin insan psikolojisi üzerinde her şeyden önce rahatlatıcı bir etkisi vardır. Rahatlama hissiyle beraber gelen pozitif motivasyon çalışanın verimliliğini artırır. Denizin ve sakinliğin rengi mavinin kan akışını yavaşlatıcı etkisi vardır. Buna bağlı olarak insan zihninde huzur ve barış gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Yapılan araştırmalara göre mavi bir arka planla çalışanların mesleki anlamda yaratıcı fikir geliştirme konusunda diğerlerine nazaran iki kat daha iyi performans gösterdikleri gözlenmiştir.

Yeşil de kişiye huzur, güven ve refah duygusu veren bir renk olarak tanımlanır. Yine maviye benzer şekilde rahatlamayı sağlar; odaklanmayı kolaylaştırır; daha mutlu, performansı yüksek ve efektif çalışanlar ortaya çıkarır. Tabiattan gelen huzuru temsil eden mavi ve yeşil ofiste kullanılan renkler arasına girdiğinde ortaya çıkan huzurun ve ferahlık hissinin nasıl kısa sürede yüksek konsantrasyona, yaratıcılığa ve verimliliğe dönüştüğü kısa sürede fark edilebilir.

Bu Reklamı Kapat

Şeffaflığın, istikrar ve sürekliliğin rengi ise beyazdır. İnandırıcılığın, dürüstlüğün, samimiyetin hedeflendiği bir çalışma ortamı yaratılmak isteniyorsa o zaman beyaz renge ağırlık verilebilir. Diğer yandan çalışma ortamının bütünüyle beyaza bürünmesi görsel bir tekdüzelik meydana getireceğinden algıda seçiciliği azaltır ve yaratıcılığı negatif yönde etkiler. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar kadınların beyaz ofislerde hüzün ve depresyon hissine kapılma olasılıklarının arttığını ortaya koyar. Bu noktada renklerin dilini doğru anlamak için cinsiyet psikolojisini de dikkate almak gerektiğini bir kez daha hatırlamakta fayda vardır.

Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği temsil eder. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama şirketlerinin de logoları sarı renktedir. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde sarı rengi kullanmaz. Sarıyı kullanmak “paranızı yatırdınız ama şimdi unutun” demenin bir yoludur. Sarı geçiciliği ve ölümü hatırlatır. Sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir. İlginç bir bilgi de, hayvanlar sinirlendiklerini göstermek için kırmızı renge değil sarı renge dönüşürler. En az pigmente sahip bir renk olduğu için en çok rastlanan renklerden biridir.

Mor iç bilinci temsil eder. Bilinçaltı rengidir. Bu yüzden terapi odalarında da kullanılır. Fizyolojik olarak uykusuzluğa da iyi gelir. Bazı kaynaklara göre mor insanların bilinç altlarındaki korkuyu açığa çıkarttığı tespit edilmiştir. Birçok intihar vakasında intihar edenlerin tüm eşyaları mor olduğu gözlemlenmiştir.

Dolayısıyla renklerin insan psikolojisi ve fizyolojisinde önemli anlamları vardır. İdeal çalışma ortamı için çok canlı renklerden kaçınılmalı ve rengarenk bir ortam tasarımı yapılması kişinin odaklanmasını daha da zorlaştıracaktır. Çalışma ortamı düzenlenirken odaklanmayı artıran çok önemli materyallerden biri de masa lambasıdır. Dış uyarıcıların bizi çeldirmesini önlemek, dikkatimizi, odaklanmamızı sadece çalıştığımız alana yoğunlaştırmamız için masa lambası kullanılmalıdır. Bir bilgiyi öğrenmekte zorluk çekiyorsanız, kokunun öğrenme sürecindeki fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. Sevilen bir koku eşliğinde çalışmalarınızı sürdürüp, konuyu hafızanıza daha iyi alabilirsiniz. Çalışma sırasındaki atıştırmalarınız çikolata, şeker, gofret gibi pankreas ve karaciğeri yoracak yapay ürünler değil; hurma, kuru incir, üzüm, kayısı gibi doğada natürel olarak bulunan ürünler olmalıdır. Yapay glikoz ihtiva eden ürünler size enerji vermek yerine enerjinizi çalar, yorgunluğa neden olur. Doğal ürünler tercih edilerek gereken enerji temin edilmelidir. İşitsel uyarıcıların bizi yönlendirmemesi adına ders çalışırken müzik dinlenilmemelidir. Ve kesinlikle yatakta oturarak ya da kanepede uzanarak ders çalışılmamalıdır. Mutlaka çalışma masasında, uygun yükseklikte bir sandalyede oturarak çalışılmalıdır.

353 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Ofis Tasarımında Kullanılan Renklerin İş Yaşamındaki Etkileri Nelerdir?. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Renkler Perfomansı Etkiler. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Renklerin Anlamı. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Çalışma Ortamınız Nasıl Olmalı?. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et