Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Emziren anneler aşı yaptırmalı mı, yaptırırsa bebeğe zarar verebilecek bir durum tespit edildi mi?

Eşim 10 aylık kızımızı emzirmeye devam ediyor. Ben biontech aşısı oldum, ancak eşim emzirirken olmalı mı konusunda kararsız kaldı. DSÖ emziren annelerin aşı olmasını öneriyor, ekte linkini bıraktım. Biontech aşısı öncesi imzaladığım sözlemşede emziren anneler için yeteri kadar veri olmadığı yazıyor. Bu durumda ne yapmalıyız?
631 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Volkan Demirci
Volkan Demirci Bilimsever ve meraklı birisi

Bu konuda nature'da 8 gün önce yayınlanmış bir makaleden alıntı yapacağım. Kaynak olarak ekledim isterseniz detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Virüs Bilimci Semih Taren Abi'nin hazırlamış olduğu bu gönderiye de bakabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Siegel ve diğer katılımcılar sayesinde, bilim adamları COVID-19 aşılarının anne sütü üzerindeki etkilerini anlamaya başlıyor ve ilk sonuçları dünya çapında 100 milyondan fazla emziren insana hoş geldiniz haberi olarak gelmelidir.

Bilim adamları şimdiye kadar sadece Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından yapılan aşılara baktılar ve anne sütündeki aşıları tespit edemediler. Buldukları şey, anneler tarafından aşılara yanıt olarak koronavirüs SARS-CoV-2'ye karşı üretilen antikorlardır.

Bu Reklamı Kapat

Erken dönemde netleşen bir eğilim, COVID-19 teşhisi konan hamile kişilerin, aynı yaşta hamile olmayanlara göre hastaneye yatırılma olasılığının daha yüksek olmasıdır. Bunun nedeni, vücudun zaten çok çalışması olabilir - büyüyen rahim yukarı doğru iter, akciğer kapasitesini azaltır ve bağışıklık sistemi bebeğe zarar vermemek için baskılanır. Bu faktörler bir bebeğin doğduğu gün kaybolmaz. Bu nedenle, bazı doğum uzmanları emziren bireylerin de ciddi COVID-19'a duyarlı olduğundan şüpheleniyor.

Bu sonuç emziren anneleri aşı olmaya teşvik edebilir, ancak bilim adamları aşılara nasıl tepki vereceklerinden emin değildi çünkü emzirme dönemi hakkında çok az şey biliniyor.

Bu nedenle, Massachusetts, Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesi'nde anne-fetal tıp uzmanı olan Kathryn Gray ve meslektaşları, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının bu grupta ne kadar iyi çalıştığını test etmeye karar verdiler. Her iki aşıyı almak üzere olan ve emziren, hamile olan veya hiçbiri olmayan 131 katılımcıyı işe aldılar ve emziren bireylerin (Siegel ve diğer 30 kişi dahil) emzirmeyenlerle aynı güçlü antikor tepkisini ürettiğini buldular. Başka bir deyişle: aşı, emziren anneler için de faydalıdır.Gaw ve ekibi tarafından ön baskı sunucusu medRxiv'de yayınlanan ikinci bir çalışma, 2 ile aynı fikirde . Ekip, emziren 23 katılımcıdan kan aldı ve ikinci dozdan sonra SARS-CoV-2'ye karşı antikorların arttığını buldu.

Ancak birçok ebeveyn için, Siegel'in kendine sorduğu gibi, başgösteren soru, COVID-19 aşısının emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceğiydi. Sonuçta, bazı ilaçlar anne sütünden bebeğe geçtiği için emzirme döneminde önerilmez. Emziren annelere yüksek dozda aspirin almamaları tavsiye edilir, örneğin; düşük dozlardan sonra bile anneler bebeği morarma ve kanama belirtileri açısından izlemeleri konusunda uyarılır. Bazı aşılar da yasak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), emziren annelere, bebeğe bir enfeksiyon bulaşma ihtimaline karşı, virüsün canlı, zayıflamış bir formunu içeren sarı humma aşısını almamalarını tavsiye ediyor.

Bu gibi durumlardan dolayı bazı eczacılar ve aşı yöneticileri emziren anneleri aşı olduktan sonra anne sütlerini atmaya çağırıyor.

Sarıhumma aşısının aksine, COVID-19 aşıları aktif bir enfeksiyonu tutuşturma riski taşımaz. Ayrıca COVID-19 aşılarının anne sütüne geçme olasılığı son derece düşüktür. Örneğin, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarında kullanılan kırılgan haberci RNA, o kadar hızlı parçalanacak şekilde tasarlanmıştır ki, bırakın kan dolaşımına ve ardından memeye girmesi bir yana, enjekte edildiği hücreleri asla terk etmemelidir. Aslında, araştırmacılar mevcut aşılardan herhangi birinin anne sütüne geçmesini beklemiyorlar.

Bu amaçla, Dünya Sağlık Örgütü annelerin aşılamadan sonra emzirmeye devam etmelerini önermektedir. Ayrıca, CDC ve Birleşik Krallık Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi, her iki ülkede de ilk aşıların onaylanmasından kısa bir süre sonra açıklamalar yayınladı. Bunlar, mevcut verilerden hiçbir güvenlik endişesinin belirlenmediğini, bu nedenle emziren kişilerin aşı olmayı seçebileceğini kaydetti.

521 görüntülenme

Kaynaklar

  1. S. Hall. Covid Vaccines And Breastfeeding: What The Data Say. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et