Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Laçın Vəlizadə
Üye
2

Elektronun hızının 0 olması imkansız mı?

Belirsizlik ilkesine göre bir elektronun hızını ve konumunu aynı anda aynı doğrulukla ölçemeyiz. Elektronun hızı 0 olursa konumu değişmeyecektir ve elektronun konumunu da aynı doğrulukla ölçebiliriz. Bu durumda Heisenberg Belirsizlik İlkesi bozulur. Bu ilkenin bozulmaması için elektronun hızının 0 olması imkansız olmalıdır.
533 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Simge Görgüç
Simge Görgüç
217K UP
Fen lisesi öğrencisi

Heisenberg Belirsizlik İlkesi'ne göre, bir parçacığın konumunu ve hızını aynı anda tam olarak belirlemek imkansızdır. Bu nedenle, bir elektronun hızının tam olarak sıfır olması da imkansızdır. Bu ilke, kuantum mekaniği içinde geçerlidir.

13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökhan Polat
Gökhan Polat
117K UP
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Gittiğin akıl yürütmesi tamamen mantıklı ancak ek bilgi ve bağlamlara neden hayır diyelim

Bildiğimiz gibi + yük - yükü çeker, atom çekirdeğinde + yüklü protonlar bulunmaktadır, elektronlar ise - yüklüdür burdan doğan çekim sayesinde elektron haraket eder ancak çekirdeğe düşmez, çekirdeğe düşmemesini temel olarak Heisenberg belirsizlik ilkesi sağlar bu ilkeyi basitçe açıklarsak elektronun momentumunu ve konumunu tam doğrulukta aynı anda bilemeyeceğimizi söyler. Elektronlar dışarıdan uyarılabilir bu sayede bir katman atlarlar ve temel hale geri dönmek için dışarıya foton saçarlar.

Tüm Reklamları Kapat

Newtonun 1. Yasasından da bildiğimiz eylemsizlik yasası sayesinde de elektron hareketine devam eder bu yasa ise bir cisme etki eden kuvvet yoksa o cisim sabit hızla haraket eder. Yani elektronların haraket etmesi ve hareketine devam etmesi bu sebeplerden otürüdür.

Elektronun hareket etmesini sağlayan ilk enerji ise atomun yapısında depolanmıştır. Bu sebeple atomu parçaladığımız zaman büyük bir enerji açığa çıkar.

Bir çekirdeğin etrafındaki elektronun enerjiyi dağıtacak bir yüzeyi yoktur. Bu yüzden enerji kaybı olmaz bu sebeple de elektronun hızı 0 olmaz olamaz.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Elektronun hızının 0 olması, hem klasik hem de kuantum mekanik açıdan imkansızdır. Klasik mekanik açıdan, elektronun hızının 0 olması, elektronun yerçekimi alanından kurtulması için gerekli olan enerjiye eşit olan kurtulma enerjisine sahip olması anlamına gelir. Bu enerji, elektronun kütlesi ve yerçekimi alanının gücüne bağlıdır. Elektronun hızının 0 olması için, elektronun sonsuz bir enerjiye sahip olması gerekir. Ancak, bu mümkün değildir, çünkü elektronun hızı, vakumdaki ışık hızına © yaklaşabilir ancak hiçbir zaman ulaşamaz. Görelilik teorisi gereği, elektronun hızı c’ye yaklaştıkça, elektronun kütlesi artar ve elektronu daha da hızlandırmak için daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle, elektronun hızının 0 olması için gerekli olan enerji sınırsızdır ve bu da imkansızdır.

Kuantum mekanik açıdan, elektronun hızının 0 olması, Heisenberg belirsizlik ilkesine aykırıdır. Bu ilke, bir elektronun konumunu ve momentumunu (hızla orantılı bir büyüklük) aynı anda kesin olarak bilmemizin mümkün olmadığını söyler. Bir elektronun momentumunu tam olarak bilmek için, elektronun dalga fonksiyonunun sadece bir dalga boyuna sahip olması gerekir. Ancak, bu durumda, elektronun konumu tamamen belirsiz olur ve her yerde bulunma ihtimali vardır. Bu da fiziksel olarak anlamsızdır. Dolayısıyla, bir elektronun momentumunu tam olarak bilmemiz imkansızdır ve bu da elektronun hızının 0 olmasını engeller. Ayrıca, bir elektronun hızının 0 olması durumunda, elektronun dalga fonksiyonu sabit bir değer alır ve bu da Schrödinger denkleminin çözümüne uymaz. Schrödinger denkleminin çözümü, elektronun dalga fonksiyonunun zamana bağlı olarak değişmesini gerektirir. Bu nedenle, kuantum mekanik açıdan da elektronun hızının 0 olması imkansızdır.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close