Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Elektronlar çekirdek çevresinde eliptik yörünge mi izlerler, dairesel yörünge mi?

Gezegenlerin izlediği yörüngenin artık dairesel değil de eliptik olduğunu biliyoruz. Peki ya elektronlar da çekirdek etrafında gezegenlerin güneş etrafındaki hareketi gibi mi hareket ediyorlar?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Elektronlar elektrik bulutlarının içerisinde bulunurlar.

Elektronlar çok hızlı oldukları için nasıl hareket ettikleri bilinmiyor, bulunuyor olabilecekleri yerlere elektron bulutu deniyor.

Teşekkür
Paylaş
2

Elektronların kesin olarak konumlarını ve hızlarını aynı anda bilmek mümkün değildir. Heisenberg Belirsizlik İlkesi bunu söylemektedir. Yukarıdaki cevaba katılmakla beraber şunu eklemek isterim. Biz elektronları s,p,d,f yörüngelerine yerleştiririz (Hund Kuralı). S (sharp), p (principal), d (diffuse), f (fundamental) olarak bilinir.

Burada elektronun zamana bağlı konum denklemi devreye girer. Yani Schrodinger Dalga Fonksiyonu ve Kuantum mekaniği... Eğer elektronların dalga fonksiyonlarını çözerseniz bu s, p ,d, f yörüngelerinin şekilleri ortaya çıkar. Bunlar da elektron bulutlarının bulunma olasılığının olduğu yörüngelerin şeklidir.

Elektronların dalga fonksiyonunun çözümünden ortaya çıkan yörüngelerin şekli (elektronların bulunma olasılığı ve bulunma yerlerinin şekli)
Elektronların dalga fonksiyonunun çözümünden ortaya çıkan yörüngelerin şekli (elektronların bulunma olasılığı ve bulunma yerlerinin şekli)
pinclipart
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Delilik, aynı hataları tekrar edip farklı sonuçlar beklemektir.”
Narcotics Anonymous
Geri Bildirim Gönder