Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
John Doe
John Doe Üye
1

Elektronik sigara kullanımının zararlı olduğuna dair somut, bilimsel bulgular var mı?

İnternette boy boy yer alan olumsuz haberler derinlemesine araştırıldığında çoğunun altı boş sansasyonel haberler olduğu görülüyor. Bir kısmı da aşırı uç parametreler kullanılarak hazırlanmış deney düzenekleri sebebiyle inandırıcılıklarını yitiriyorlar.
549 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Nice'z Kok
Nice'z Kok Lisans Öğrencisi

Dünyada her geçen gün yüzlerce insan sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Sigaranın neden olduğu hastalıklar ve problemler arasında akciğer yetmezliği, KOAH, nefes darlığı, cinsel iktidarsızlık, midede ülser, gastrit, damar ve kalp hastalıkları, cilt kanseri bulunur. Peki elektronik sigara zararlı mı, elektronik sigaranın zararları arasında neler var?

Türkiye'de bugüne kadar yaklaşık 150 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Sigara içen bireylerde gözlenen kalp yetmezliği sigara içmeyen bireylere göre 20 kat daha fazla. Uzmanlar elektronik sigaranın da en az normal sigara kadar zararlı olduğunu ifade ediyor. Buna göre ikisinde de nikotin ve kanserojen maddeler var. Asla elektronik sigara, sigaradan kurtulmanın bir yolu veya tercihi değil.

Bu Reklamı Kapat

Piyasada satılan elektronik sigara markalarının büyük çoğunluğunda nikotin bulunuyor. Nikotin içeren madde de 5 dakika içinde metabolizmayı olumsuz etkiliyor.

İşin özü Elektronik sigara da tıpkı gerçek sigara kadar zararlı.Kullanmamanızı tavsiye ederim :)

220 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (8 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 8 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Sabah. (8 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 8 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Harvard. (8 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 8 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Taşkın Temiz
Taşkın Temiz Bilgisayar Mühendisi

Aşağıdaki içeriğin tamamı alıntıdır. Okuyabilir, inceleyebilir ve yetinmezseniz araştırabilirsiniz.

"İngiltere Halk Sağlığı

Bu Reklamı Kapat

Halkın sağlığını koruyup geliştirir.

E-sigara kullanımının sigara içmekten %95 daha güvenli olduğuna dair kanıtlar için yazarın notu

Bu Reklamı Kapat

E-sigara kullanımının sigara içmekten %95 civarında daha güvenli olduğu yönündeki çıkarım şu gerçeklere dayanmaktadır:

Halk sağlığına zarar veren sigara dumanı bileşenleri - kanserojenler de dahil olmak üzere - e-sigara buharında yoktur veya sigara'ya kıyasla %5'ten daha düşük seviyelerdedir. (çoğunlukla %1'in altında ve kabul edilen maruziyet sınırlarının çok altında)

Sadece e-sigaralarda bulunan ana kimyasallar ciddi bir risk ile ilişkilendirilmemiştir.

İncelememiz, yakın zamanda yapılan araştırmaların e-sigaraların riskleri konusunda endişe verici yeni bulgular doğurduğu şeklinde değerlendirilip değerlendirilmediğini; önceki bağımsız incelemenin (Britton ve Bogdanovica, 2014) ve diğer güven verici incelemelerin sonuçlarını değiştirip değiştirmediğini değerlendirmeyi amaçladı.

Bu yeni çalışmaların gerçekte önemli yeni riskler göstermediği ve uluslararası bir uzman panelinde (Nutt ve ark. 2014) yapılan uzman değerlendirmesi olan (West ve ark. 2014) e-sigara kullanımının sigara içmekten %95 civarında daha güvenli olduğu hakemli literatür görüşü, mevcut en iyi tahmin olarak geçerli olmaya devam ediyor.

E-sigaralarda kullanılan bazı aromalar ve bileşenler, uzun vadede risk oluşturabilir. % 5'lik riskin, bu belirsizliğe izin veren temkinli bir tahmin olduğunu düşünüyoruz.

Herhangi bir yeni risk ortaya çıkarsa, sigara içenlere ve yasal gerekliliklere ilişkin tavsiyelerin buna göre revize edilmesini sağlamak için sürekli izleme gereklidir.

Mevcut kanıtlara göre, e-sigaraya geçen sigara içenlerin sağlık risklerini önemli ölçüde azalttığına hiç şüphe yok.

Profesör Ann McNeill - Profesör Peter Hajek"

277 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. İngiltere Halk Sağlığı, Şubat 2019 Vape Raporu. (5 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Çevrilen Evrakın Orjinali. (5 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Aliagha
Aliagha Bilgisayar Mühendisi

Yazınızı okudum bazı noktalarına katılsam da bazılarına katılamayacağım. Nedeni Yazdığınız kaynaklarda okudum üzere (Harvard`ı ele alacağım,

-Still, it’s clear that there is a lot about vaping we don’t know.

Bu Reklamı Kapat

-E-sigara hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.

Yani burdan çıkardığınız sonuç "İşin özü Elektronik sigara da tıpkı gerçek sigara kadar zararlı." sözleri çok iddalı. Bunu söylemek için yeterli delil sunmanız gerek. Show TV haberleri gibi ciddi konu hakkında böyle yazılmasının taraftarı değilim. E-sigara için de demiyorum. Ama doğrularımızla konuşalım. E-sigara ile ilgili güncel bir kaynak paylaşacağım sizinle, okumanızı tavsiye ederim.

Bu Reklamı Kapat

Bunların dışında söylemek istediklerim, sigaranın 1960 senelerinden belli zaman dilimine kadar reklamları olmuştu. Yeterli delil elde edildikten sonra reklam yasağı ve zararları insanlarla paylaşılmış, belli bir yaş sınırı gelmiştir. Yani, e-sigaranın uzun süreli zararlarını kimse bilmiyor daha. Bulundukça paylaşılıyor. Bazı araştırmalarda %95 oranında daha az olduğu bile yazılı. Hadi %50 az zararlı olsun. Nikotin bağımlılığını devam ettirmek isteyen biri için e-sigara mı tavsiye ederdiniz yoksa sigara içmesine devam etmesini mi? İçmemesi, tamamen bırakması ne ala.

Bu arada nikotin kanser yapıcı madde değildir. Nasıl ki çay, kahve, kola gibi ürünlerde kafein bulunuyorsa ve nasıl ki her şeyin fazlası zararsa nikotin de o kadar bir etkiye sahip. Tabi ki diğerlerine göre daha fazla bağımlılık yapması dışında.

Toparlamak gerekirse, nikotinden vazgeçmek istemeyen kesim için bu tür alternatiflerin yapılması, zararların aza indirilmesinin taraftarıyım. Bu dediğim e-sigara olmaz başka bir şey olur, sonuçta belki ilerde yeni bir araştırma yapılır ve e-sigara daha zararlı çıkar ya da aksi olur ama yeter ki devam etsin bu araştırmalar zararların aza indirilmesi adına. (:

360 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ecigarette-Research. (14 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Harvand. (14 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Nikotin Hakkında. (14 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Assets.publishing.service.gov.uk. (14 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 14 Ocak 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et