Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Elektron isimli alaşım hakkında bilgi verebilir misiniz?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Electrum, eser miktarda bakır ve diğer metallerle doğal olarak oluşan bir altın ve gümüş alaşımıdır. Eski Yunanlılar buna 'rafine altın' yerine 'altın' veya 'beyaz altın' adını verdiler. Rengi, altın ve gümüş oranlarına bağlı olarak soluktan parlak sarıya kadar değişir. Ayrıca yapay olarak üretilmiştir ve genellikle yeşil altın olarak bilinir.

Modern Batı Anadolu'da doğal olarak oluşan elektrumun altın içeriği, aynı coğrafi bölgedeki eski Lidya sikkelerinde kullanılan elektrumdaki altının% 45-55'inin aksine,% 70 ila% 90 arasında değişmektedir. Bu, o bölgedeki sikkenin icat edilmesinin bir nedeninin, yaygın olarak dolaşan metalden daha düşük bir altın içeriğine sahip para birimi çıkararak, seigniorage'dan elde edilen karı artırmak olduğunu göstermektedir.

Electrum, Mısır Eski Krallığında MÖ 3. binyıl kadar erken, bazen de eski Mısır piramitleri ve dikilitaşların üzerindeki piramitlerin dış kaplaması olarak kullanılmıştır. Ayrıca eski içme kaplarının yapımında da kullanılmıştır. Şimdiye kadar yapılmış ilk metal paralar elektrumdu ve MÖ 7. yy'ın sonuna veya MÖ 6. yy'ın başına tarihlenmektedir. Onlarca yıldır Nobel Ödülü ile kazanılan madalyalar altın kaplamalı yeşil altından yapılmıştır.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Electrum-Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni korumak için aldıkları bütün önlemlerden beni koruyacak bir önleme ihtiyacım var.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder