Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Elektromanyetik kuvvet, zayıf nükleer kuvvet içerisinde mi ele alınmaktadır?

3
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Açıkçası bunu bir fizikçinin çok daha iyi açıklayacağını düşünüyorum, teknik detaylarına çok hakim olduğumu söyleyemem. Ancak yaptığım araştırmalara göre halen New Mexico Üniversitesi, Wolfram Alpha, Nobel Ödülleri Resmi Sayfası bu kuvvetleri halen 4 adet olarak saymaktadır.

Ancak 1979 yılında Fizik alanında Nobel Ödülü alan "Elektrozayıf Teorisi", bunlardan ikisi olan elektromanyetik kuvvet ile zayıf nükleer kuvveti birbirine matematiksel olarak bağlayabilmiştir. Açıkçası bu bağlama, temel kuvvetlerin sayısının 4'ten az olduğu anlamına gelmiyor, bunların birbirine matematiksel olarak bağlanabileceği anlamına geliyor. Zaten fiziğin amacı da "Büyük Birleşik Teori" olarak adlandırılabilecek olan, bu 4 kuvveti birbirine matematiksel olarak bağlayabilen bir kuram geliştirme üzerine kuruludur son dönemlerde. Bu gerçekleşse bile, tek bir kuvvetten değil, 4 kuvvetten bahsedeceğiz; ancak tek bir teoriyle bunları birbirine bağlayabileceğiz.

Yani burada gördüğümüz yine doğa gerçekleri ile teoriler arasındaki ilişkidir. Doğa gerçekleri, teorilerden bağımsız olarak vardırlar, teoriler onları birbirine bağlayan ilişkiler ve açıklamalardır.

Teşekkür
Paylaş
3

Herhangi birisi diğerinin içerisinde değildir ve 1979 yılında Sheldon Glashow, Abdus Salam ve Steven Weinberg tarafından aynı yapının iki farklı etkisi gibi olduğu gösterildi ve ilerleyen yıllarda da bu etkileşim deneysel olarak ispatlandı.

Teorik yaklaşımı keşfeden Sheldon Glashow, Abdus Salam ve Steven Weinberg 1979’da ve deneysel kanıtları bulan Gerardus 't Hooft ve Martinus Veltman 1999 yılında bu buluşları için Nobel ödülü aldılar.

Yine de kolay ayrım yapılabilsin diye bilinen enerji seviyeleri için 4 temel kuvvet olduğu bilim dünyasınca kabul edilmektedir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia

Şu an için bunlar ayrı kuvvetlerdir. İleride birleştirmeyi başarırsak (ki en çok istediğimiz şeydir), yanıtımız değişebilir. Şu an doğada 4 temel kuvvet var. Bu sözünü ettiğiniz kuvvetler de bunlardan ikisi.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın bildiğini sandığı bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.”
Epictetus
Geri Bildirim Gönder