Puan Ver
0
Puan Ver

Elektromanyetik dalgalar nasıl ses dalgalarına çevrilir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle bu çevirme işlemi, enerjileri birbirine çevirmek gibi yapılamıyor. Işık sese dönüşmez yani. Sormak istediğin şey radyo dalgaları kullanarak nasıl ses aktarılıyor sorusu ise bunu açıklayabilirim. 

Çok uzun bir konu olması sebebiyle çok özet geçerek ve belli kavramları vererek anlatıcam. Bu kavramlar üzerinden daha detaylı araştırma yaparsan sorunun cevabını öğrenebilirsin. Radyo dalgarının genliği(ing. amplitude) veya frekansı kullanılarak iletilmek istenen ses dalgası, üretilen bir radyo dalgasına kodlanır. Radyolarda bulunan bir demodülatör ise bu kodu çözer ve gelen radyo dalgasının kodunu kullanarak o koda uygun bir ses dalgası üretir. Yani elektromanyetik dalga ses dalgasına direkt dönüştürülemiyor. İçlerindeki koda göre farklı bir kaynaktan ses dalgası üretiliyor. Günümüz dijital iletişimlerinde ise analog-dijital dönüştürücüler ve dijital sinyaller aracılığı ile veri taşınıyor.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, arzudan bağımsız mantıktır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder