Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Elektrikli süpürge sesi neden uykumuzu getiriyor?

7,663 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Nâra Ay
Nâra Ay
1,765 UP
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Merhabalar...Elektrikli süpürge sesi anne karnındaki bebeklerin kalp atışıyla birlikte duyduğumuz uğultuya benzeyen beyaz gürültü dediğimiz seslere bir örnektir.Beyaz gürültünün insan üzerinde etkisi vardır ve okuduğum bir kitaba göre düşünürken odaklanmayı arttırdığı araştırılmış ve kanıtlanmış bir gerçektir[Kitap adı EINSTEIN GİBİ DÜŞÜNMEK].Süpürge sesi dinlemenin özellikle bebeklerde anne karnındaki ortamda hissetmelerini sağladığı için bebeklerin uykularını getirdiğini veya sakinleştikleri söylenir .Bu yüzden süpürge sesi içeren CD ler ve Youtube videoları vardır.Belki bize de o ortamdaymışız gibi hissettiriyordur.Aslında sorduğunuz soru hakkında söyleyebileceklerim bu kadar.Bana sorarsanız bu konuyu aslında süpürge sesi olarak araştırmamalısınız. Beyaz gürültü nedir diyerek bir araştırma yaparsanız size daha çok faydası olur.Umarım sizi tatmin eden bir cevap olmuştur.[Sorunuz hakkında bulabildiğim kaynak, soru platformu olmayan bir kaynaktı ve diğer kaynaklarda da temel bilgi değişmediği için bu kaynağı ekledim.Tavsiyem sizin de araştırmanız belki yanılıyor olabilirim.]Okuduğunuz için teşekkürler....

1,370 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Elektrikli Süpürge Sesi. (30 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sanel Göksu
Sanel Göksu
4,032 UP
IPHI Bebek Uyku Eğitmeni

Beyaz Gürültü

Bütün frekansları içinde bulunduran bu gürültüye beyaz gürültü denmektedir. Özellikle fön ve süpürge makinesi sesi gibi beyaz sesler bebekler için, anne karnında duyduğu sesler ile neredeyse aynı ses dalgalarına sahip olduğundan ilk aylarda bebeklerin bu seslerle uykuya daldığı görülür. Bu durumda beyaz gürültü, çevrede ki diğer seslerin bebeğin dikkatini çekmesini engellemektedir.

Beyaz gürültü her bebekte aynı etkilere sahip olmayabilir. Yani her beyaz gürültüye maruz kalan bebek sakinleşecek ya da uyuyacak gibi bir durum söz konusu değildir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise beyaz gürültünün dinletildiği cihazları bebeğin en az 2mt uzağında konumlandırılması gerektiği ve yüksek desibelde dinletilmemesi gerektiğidir. Beyaz gürültü ses yüksekliği 55-60 db olması gerektiğine dair araştırmalar yapılmıştır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

829 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Sanel Göksu. Beyaz Gürültü Nedir Ve Yeni Annelere Nasıl Yardımcı Olur?. (16 Ekim 2021). Alındığı Yer: Anne Yaşam | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close