Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
12
Puan Ver

Elektrik nasıl en kolay yolu buluyor?

Bize okullarda hep elektriğin her zaman en dirençsiz yani en kolay yolu tercih ettiğini söylediler. Peki elektrik dirençli olan yolun dirençli olduğunu nasıl biliyor? Gidip kontrol mü ediyor? Elektrik dirençli yolu bir kezde olsa kullanıp vaz mı geçiyor?

3
488 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Elektrik hangi yöne gideceğini seçmez. Bu bir akıştır. Nehirde giden suyu düşünün. Hangi yol dirençli veya dirençsiz diye düşünmez. Sadece gider ve akışın olduğu yolda ilerleyebilir. Eğer tek bir elektron atabilirsek bunun geçme ihtimali yüzde 50'dir. Ancak bir elektron akışı dirençsiz yoldan ilerleyebilir. Burada da elektriğin odunlar üzerindeki gidişi var ve en güzel açıklayanı budur sanıyorum.http://i.imgur.com/ENIpywC.gif

395 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

Elektriğin en kolay yolu bulduğu söylemi; biz daha rahat anlayalım diye söylenmiş hatalı bir söylemdir. Elektrik potansiyeli potansiyelini sıfırlamak için her bulduğu yoldan elektron akışı yapar. Paralel kollardaki dirençlerin üzerine düşen gerilim eşittir ve ohm kanunu esas alınırsa her bir koldan akan akım direnç ile ters orantılı olacaktır. Açıklık getirmek gerekirse yüksek dirençten de çok düşük düzeyde olsa da akım geçer. 

324 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4

Dirençi bir duvar gibi, dirençsiz yoluda dümdüz boş bir yol gibi düşün. Elektriği ise suya benzetelim.

Devre içinde elektrik hem dirençsiz yola doğru hemde dirençli yola doğru akmaya başlar. Dirençsİz yoldaki akım çoktan devreyi tamamlar, Direncli yoldaki akım direnci gördüğü an mikro boyutlarda da olsa geçiş olur, fakat akım oradan geri dönüp dirençsiz yolu tercih edecektir

355 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren’i bizim olmasını istediğimiz şekliyle değil de, gerçekten olduğu gibi anlayabilmek, bilgeliğin ilk adımıdır.”
Bertrand Russell