Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Ekseri siyah renkte, satışı sosyal medya yoğun bir şekilde yapılan, yıkanabilir özelliği olmasıyla çok tercih edilen kumaş maske; sağlıklı mı?

Diğer maskelerden farklı nedir. Covid-19 virüsünün sebep olduğu pandemiye karşı insanları koruyabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Maske kullanımındaki temel mantık ağız ve burundan çıkacak damlacıklar yoluyla yayılacak virüsün azaltılmasıdır.

Kağıt ve kumaş maskelerdeki en önemli konu geçirgenliktir. Bu da malzemenin dokusunda bulunan "por" dediğimiz açıklıkların büyüklüğü ile ölçülebilir. Bahsettiğiniz kumaşın dokusunu ve por büyüklüklerini diğer maskelerin özellikleri ile karşılaştırabilirsiniz.

Kumaş ya da kağıt olsun, maske kullanırken zamanla ve kullanım şekli ile orantılı şekilde bu geçirgenlik artar.

Şöyle örnek vereyim; aynı maskeyi iki farklı kişinin takmasını isteyelim. Bir saat boyunca biri sürekli konuşan kişinin maskesinin geçirgenliği ile bir saat boyunca hiç konuşmayan kişinin maskesinin geçirgenliği aynı olmayacaktır.

Daha önceki cevaplarımın birinden alıntı yaparak bitireyim;

Bu konuda yapılmış bir çalışmaya dair grafiği ve çalışmanın linkini paylaşacağım. Çalışmada tek kullanımlık maskenin takıldıktan 2.5 saat sonra hiç takılmamış gibi bakteriler tarafından kolonize edildiğini göreceksiniz.

Tek kullanımlık maskeler kısa süreli, potansiyel riskli alanlarda bulaşı engellemek için takılmalı, takarken kesinlikle el teması olmamalı ve işimiz bittiğinde uygun şekilde çıkarılarak çöpe atılmalıdır.

Tek kullanımlık maske ile tüm gün sokakta gezmek gibi davranışlar hiç takmamaktan daha risklidir. Örnek olarak verdiğim çalışmanın bakteri kolonizasyonunu gösterdiğini, virüslerin ise boyut olarak bakterilerden çok daha küçük olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir.

"Maske takmak bize sokakta ilave güvenlik sağlamaz, zorunluluk halinde kullanılması gereken, zamanla koruyuculuğu da azalan bir bariyerdir yalnızca, mümkün olan en kısa sürede evimize dönmemiz en güvenilir yoldur"

Sağlıkla kalın..

Kumaş maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
Kumaş maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
International Journal of Infection Control
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaratılışçılar, teorilerin tüm gece sarhoş olduktan sonra hayal ettiğiniz bir şey olduğunu zannetmektedirler.”
Isaac Asimov