Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Açar
Üye
0

Ekseri siyah renkte, satışı sosyal medya yoğun bir şekilde yapılan, yıkanabilir özelliği olmasıyla çok tercih edilen kumaş maske; sağlıklı mı?

Diğer maskelerden farklı nedir. Covid-19 virüsünün sebep olduğu pandemiye karşı insanları koruyabilir mi?
183 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

Maske kullanımındaki temel mantık ağız ve burundan çıkacak damlacıklar yoluyla yayılacak virüsün azaltılmasıdır.

Kağıt ve kumaş maskelerdeki en önemli konu geçirgenliktir. Bu da malzemenin dokusunda bulunan "por" dediğimiz açıklıkların büyüklüğü ile ölçülebilir. Bahsettiğiniz kumaşın dokusunu ve por büyüklüklerini diğer maskelerin özellikleri ile karşılaştırabilirsiniz.

Kumaş ya da kağıt olsun, maske kullanırken zamanla ve kullanım şekli ile orantılı şekilde bu geçirgenlik artar.

Tüm Reklamları Kapat

Şöyle örnek vereyim; aynı maskeyi iki farklı kişinin takmasını isteyelim. Bir saat boyunca biri sürekli konuşan kişinin maskesinin geçirgenliği ile bir saat boyunca hiç konuşmayan kişinin maskesinin geçirgenliği aynı olmayacaktır.

Daha önceki cevaplarımın birinden alıntı yaparak bitireyim;

Bu konuda yapılmış bir çalışmaya dair grafiği ve çalışmanın linkini paylaşacağım. Çalışmada tek kullanımlık maskenin takıldıktan 2.5 saat sonra hiç takılmamış gibi bakteriler tarafından kolonize edildiğini göreceksiniz.

Tek kullanımlık maskeler kısa süreli, potansiyel riskli alanlarda bulaşı engellemek için takılmalı, takarken kesinlikle el teması olmamalı ve işimiz bittiğinde uygun şekilde çıkarılarak çöpe atılmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Tek kullanımlık maske ile tüm gün sokakta gezmek gibi davranışlar hiç takmamaktan daha risklidir. Örnek olarak verdiğim çalışmanın bakteri kolonizasyonunu gösterdiğini, virüslerin ise boyut olarak bakterilerden çok daha küçük olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir.

"Maske takmak bize sokakta ilave güvenlik sağlamaz, zorunluluk halinde kullanılması gereken, zamanla koruyuculuğu da azalan bir bariyerdir yalnızca, mümkün olan en kısa sürede evimize dönmemiz en güvenilir yoldur"

Sağlıkla kalın..

Kumaş maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
Kumaş maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
International Journal of Infection Control
130 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close