Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Pedram Türkoğlu
Üye
8

Ekolojideki "invaziv tür" tanımı bilimsel açıdan ne kadar tutarlıdır?

Ekolojide kullanılan "invaziv tür" tanımı pek çok açıdan "kötü" algılanıyor. Fakat popülasyon genetiği açısından baktığımızda evrimsel sürece ait bir olgu değil midir? Sonuçta insan (Homo sapiens) bilinen en invaziv tür değil midir? Bu yüzden söz konusu türlere "invaziv" nedeniyle müdahele etmek ne kadar doğru?
1,027 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arif Can Keskin
Yazar

Merhaba tartışmaya açık geliştirilebilir hatta yeniden alt tanımlamalar yapılabilir bir durum. Örnekler üzerinden kendimce yorumlamak istiyorum. Bazı durumlarda bir ekosisteme ait olmayan bir canılının başka ekosisteme geçişiyle, dinamiklerin işleyişini bozduğu genel anlamda olumsuz etkilediği söylenir. Hatta endemik bir canlı türünün yok oluşu ve buna bağlı başka canlı türlerinin uzun vadelerde yok olmasıda söz konusu olabilir. Ama bu kime ve neye göre zararlıdır????? Örneğin pasifik kökenli rapana venossa adlı salyangozun karadenizde istilacı olması, m. galloprovincialis türünün doğal stoklarını yok olma noktasına getirmiştir. Ancak bir taraftan karadenizde bu salyangoz türünün abundansı öylesine artmıştırki ticari anlamda toplanmaktadır. Buna benzer şekilde gelen bazı taraklı türleride vardır. 90lı yılların başlarında hamsi stoklarının çökmesine neden olduğu söylenmekteydi bu invasiv(allien) tür yüzünden.

Başka bir örnek verelim neogobius melenastomus türün kökeni aslında karadeniz havzası olmasına rağmen dünyanın çoğu akarsu ve az tuzlu denizlerine yayılmıştır. İstilacı kabul edilmektedir. Aynı zamanda hazar denizi gibi denizlerde ekonomik avcılığı yapılmaktadır. Bir tür kendisini bu denli yayabiliyorsa ve baskın duruma getirebiliyorsa bu evrimin nirvanası değilde nedir :)

Tüm Reklamları Kapat

insanlar konusunda ben hep doğal/doğal olmayan ayrımına karşı çıkmışımdır. Biz ne yaparsak yapalım doğanın bir parçasıyız ve bizi doğanın evrimi bu hale getirdi. Sanıyorumki en kötü senaryoda bile o üstesinden gelir. Tıpkı şu aralar gelebileceğini bize ufaktan duyurduğu gibi.

426 görüntülenme
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close