Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berk Gönlıç
Berk Gönlıç
1,660 UP
Üye
1

Ejderhaların evrimi mümkün mü?

Ejderha gibi hem kol ve bacaklara sahip olup, aynı zamanda kanatları olup bunlar ile uçabilen bir türün evrimi mümkün mü? Mümkün ise benzer bir şey, kanatlar olarak yani insanlarda olması mümkün mü?
290 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Bu sorunun cevabı, hayal gücü ve biyoloji arasındaki farkı anlamakla ilgilidir. Ejderhalar, mitolojik ve fantastik yaratıklardır. Onların nasıl göründüğü veya nasıl yaşadığı tamamen insanların hayal gücüne bağlıdır. Bu nedenle, ejderhaların evrimi de hayali bir kavramdır. Biyolojik olarak ise, ejderha gibi bir türün evrimi çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü hem kol ve bacaklara hem de kanatlara sahip olmak, çok karmaşık bir anatomik yapı gerektirir. Kanatlar, uçmak için gerekli olan kaldırma kuvvetini sağlamak için genellikle ön bacakların modifiye edilmiş hali olur. Örneğin, kuşlar ve yarasaların kanatları, ön bacaklarının uzantısıdır. Bu da demektir ki, hem ön bacaklara hem de kanatlara sahip olmak için, ekstra bir çift uzuv geliştirmek gerekir. Bu da çok fazla enerji ve kaynak harcamak anlamına gelir. Evrim ise, enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan özellikleri tercih eder. Dolayısıyla, ejderha gibi bir türün evrimi için çok özel koşulların olması gerekir. Bu koşulların ne olduğunu veya gerçekten var olup olmadığını ise bilmiyoruz. Benzer şekilde, insanlarda kanatların evrimi de çok zor bir süreçtir. Çünkü insanlar zaten iyi gelişmiş ön bacaklara (kollara) sahiptirler ve bunları kanat haline getirmek için çok büyük değişiklikler gereklidir. Ayrıca, insanların vücut ağırlığı ve iskelet yapısı da uçmaya uygun değildir[1]. Bu nedenle, insanlarda kanatların evrimi için de çok özel koşulların olması gerekir. Bu koşulların ne olduğunu veya gerçekten var olup olmadığını ise bilmiyoruz.

Kaynaklar

 1. bbcnews. Bilim Insanları: 'Ejderha Adam' Kafatası 'Yeni Bir Insan Türüne Ait Olabilir' - Bbc News Türkçe. (25 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close