Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mustafa Dumankaya
Üye
4

Einstein'dan önce izafiyet teorisini açıklayan El-Kindi mi?

1,932 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sivasli Istari
Lise öğrencisi

Onun (Kindi) daha önce düşünmesi onun teori olmasını sağlamamaktadır Kindi daha önce düşünmüş olabilir ama bunu teoriye döken kişi Einstein'dır, senin kafandan hergün farklı olaylar, fikirler geçiyor bunları düşünmen onların gerçek olduğunu öne sürmez ama eğer ki bu düşünceni senin dışında başka birisi mesela ben düşünceni teoriye dökersem veya bilime uydurursam o zaman bilim dünyasında benim adım ile anılır. Ya zaten çok saçma ha Einstein düşünsün ha Kindi ikisi de bilimadamı ikisi de insanlığın gelişmesi için çabalayan insanlar bunun din ile alakası yok "o müslüman o zaman daha iyi" veya tam tersi "bunu bulan adam batılı o zaman kötü" gibi. Sana tek bir tavsiyem var bilime din yoluyla bakan yane "Ya Batılılar bulduğu için hepimiz ayakta alkışlıyoruz ama bir Müslüman bulunca kimse bunu bilmiyor" gibi sözler söyleyen kişilere pek aldırma derim. Böyle insanlar bilimi bile ikiye ayırırlar.

Sonuç olarak; bunu düşünen de bir insan bunu teoriye dökende, dinin ötesinde bir şey bu. Eğer Batılı bulduysa Batılı veya Hıristiyan buldu demek yerine insan buldu veya tam tersi Doğulu veya Müslüman buldu demek yerine de yine insan buldu demek daha doğru. Bu Dünya'da tek bir insan var o da biziz ki kendimizin gelişmesine katkı sağlayacak kişileri de ayırmak hiç doğru değil.

Tüm Reklamları Kapat

730 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Politik Yanlışçı
Bilimsever

Bilimsel teorinin bilimsel teori olabilmesi için bazı şeyler gerekir. "Bilimsel kuram; iyi kanıtlanmış, sürekli olarak test edilen ve doğrulanan deney ve gözlem ile bilimsel metot aracılığıyla elde edilen, doğanın bazı yönlerinin açıklamasıdır." (Vikipedi tanımı). Bu şekilde bakacak olduğumuzda, El-Kindi'nin düşüncelerine bilimsel teori diyemeyiz. Elinde kanıtları yoktur, sürekli test etmemiştir, doğrulamamıştır, ve bir sistemi yoktur. Einstein ise ortaya sistem ve matematiksel işlemler koymuştur (kaynak 1).

Aynı şeyi evrim teorisi için de düşünebiliriz. Bugün hepimizin bildiği gibi evrim teorisini ortaya atan Darwin'dir. Ama neden? Anaksimandros hayvanların şekil değiştirebileceklerini öne sürmüştü. Hristiyan din adamları olan Nenizili Gregor ve Augustinus, tüm canlıların tanrı tarafından yaratılmadığını, bir kısmının sonradan tanrının yarattıklarından gelişerek oluştuğunu ileri sürmüştü. El-Cahiz'in Kitab el-Hayavan kitabında hayvanların evrim geçirdiği savunulmuştu (kaynak 2). Bunlara neden evrimin babaları demiyoruz?

Sebebi yine aynıdır. Bu insanların hiçbiri ortaya herhangi bir sistem koymamıştır. Darwin ise kitabında bu evrimin nasıl gerçekleştiğini sistemlere dökerek anlatmıştır. Ayrıca kanıt sunmuştur, deney yapmıştır. Önemli olan noktalar da bunlardır.

Tüm Reklamları Kapat

363 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close