Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mr. Incognito
Mr. Incognito
1,398 UP
Üye
1

Eğitimde gelişmiş ülkeler kadar Felsefe'ye neden önem verilmiyor?

230 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Neye önem veriliyor ki?

Evrimin müfredattan çıkarıldığı bir ülkeyiz, daha kötü ne olabilir? İçinde bulunduğumuz kötü durumun başlangıç noktası zaten eğitim sistemi. Ülkemizdeki, sayısız kötü durumun hangisi eğitimle ilgili değil ki?

Hadi eğitim sisteminden zaten umudumuzu kesik diyelim, aileler çocuklarına ne kadar felsefe öğretiyor, felsefeden bahsediyor? Eğitim sistemi zaten toplumun aynası.

Tüm Reklamları Kapat

Felsefenin temeli soru sormak, sorgulamaktır ama Türkiye'de çocukların hiç bir şeyi sorgulamaya hakkı yoktur ki. En basitinden ülkemizde çocukların ebeveynlerini sorgulamaya eleştirmeye bile hakkı yoktur. Cennet annenin ayakları altına, baba evin direği gibi toplumsal kodlamalarla en başta en yakınımızdaki ailemizi ve ailevi kabulleri bile sorgulamaktan alıkonulmuş bir topluluğuz biz. Ne ailemizi, ne öğretmenimizi, ne yöneticilerimizi, ne kültürümüzü, ne değerlerimizi sorgulayamayız. Yasak çünkü. Ülkemizdeki en yaygın din olan İslam'da da yasak. Sorgulamanın yasak olduğu bir ülkeden felsefe çıkmaz. Haliyle öğretilmez de.

Çocuğunun ortalama bir gelirle akademisyen olmasını isteyecek aile sayısı, yüksek gelirle müteahhit olmasını isteyecek aile sayısından çok daha azdır. Çok parası olan herkes pahalı araba, ev, tatil, giysi vs alır. Siz tek bir zenginin gökyüzü gözlemi için 50 bin dolarlık teleskop aldığını gördünüz mü? Tek bir zenginin bir laboratuvara, kütüphaneye yardım yaptığını? Celal Şengör Türkiye'nin en büyük kütüphanesini açmak için yardım hesabı açtı, toplanan para komik seviyede. Akademisyenlerin otoparkçı kadar para kazanamadığı ülkede durum haliyle böyle olur.

Özetle, bizim kültürümüzde sorgulamak yok. Haliyle felsefe de yok. Olacak gibi de görünmüyor.

112 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close