Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer türkiye, her şeyi üretebilen bir ülke olsaydı dolardan etkilenir miydi, ne kadar etkilenirdi?

Rusya gibi bir nevi.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir ülke her şeyi üretebilecek kabiliyette olsa bile (Çin gibi kendi içinde dünyaları barındıran bir ülke değilse) her şeyi üretmesi mantıklı değil. Ölçek ekonomisi denilen bir kavram var, bir ürünün üretim ölçeği arttığında ( Yani 1 fabrikada 500 birim yerine 5 fabrikada 2500 birim gibi) o ürünün maliyeti düşüyor. Bundan faydalanmak yerine farklı farklı ürünler üretildiğinde bu etkiden faydalanılamıyor ve maliyetler yükseliyor.

Ha illa kendim üreteceğim derse bir ülke döviz kurunun dışarıya ürün satarken de etkisi var ülkeye. Reel döviz kuru bir ülkede fazla yüksekse o ülkenin ürettiği ürünler dışarıdaki ülkeler için pahalı hale gelmeye başlıyor ve dışarıya sattığı ürün miktarı azalıyor. Sattığı ürün miktarı azaldığında üretim de azalıyor ve az önce bahsettiğim ölçek ekonomisi sebebiyle ülke içinde de o ürünün maliyetinin yükselmesi ile fiyatlar yükseliyor.

Tamamen dışarıya kapalı bir ülkeden bahsediyorsak orada zaten döviz kurundan bahsedemeyiz. Yabancı ülkenin para birimiyle zaten işlem yapılamaz böyle bir ülkede.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Eğer her şeyi kendimiz üretebilseydik kurun durumuyla ilgili çok da endişe etmeye gerek kalmazdı. Çünkü bugün üretemediklerimizi dışarıdan döviz kuru ile alıyoruz. Dolayısıyla kur yükselince bizim o malı almak için ödeyeceğimiz miktar da artıyor ve o mal bize daha pahalı halde ulaşıyor.

Dışa bağımlılığı minimum düzeye indirmiş ülkeler dolar veya diğer para birimlerinden bizim kadar etkilenmezler çünkü onların o parayla bizim kadar fazla işleri yoktur.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fizik seks gibidir; elbette bazı pratik sonuçları vardır, ancak onu bu nedenle yapıyor değiliz.”
Richard Feynman