Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Arın
Berkay Arın
2,280 UP
Üye
0

Eğer Türkiye, her şeyi üretebilen bir ülke olsaydı dolardan etkilenir miydi, ne kadar etkilenirdi?

Rusya gibi bir nevi.
323 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emre Mor
Emre Mor
145K UP
Araştırmacı

Eğer her şeyi kendimiz üretebilseydik kurun durumuyla ilgili çok da endişe etmeye gerek kalmazdı. Çünkü bugün üretemediklerimizi dışarıdan döviz kuru ile alıyoruz. Dolayısıyla kur yükselince bizim o malı almak için ödeyeceğimiz miktar da artıyor ve o mal bize daha pahalı halde ulaşıyor.

Dışa bağımlılığı minimum düzeye indirmiş ülkeler dolar veya diğer para birimlerinden bizim kadar etkilenmezler çünkü onların o parayla bizim kadar fazla işleri yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

136 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Osman Atay Öztürk
İktisat Öğrencisi

Bir ülke her şeyi üretebilecek kabiliyette olsa bile (Çin gibi kendi içinde dünyaları barındıran bir ülke değilse) her şeyi üretmesi mantıklı değil. Ölçek ekonomisi denilen bir kavram var, bir ürünün üretim ölçeği arttığında ( Yani 1 fabrikada 500 birim yerine 5 fabrikada 2500 birim gibi) o ürünün maliyeti düşüyor. Bundan faydalanmak yerine farklı farklı ürünler üretildiğinde bu etkiden faydalanılamıyor ve maliyetler yükseliyor.

Ha illa kendim üreteceğim derse bir ülke döviz kurunun dışarıya ürün satarken de etkisi var ülkeye. Reel döviz kuru bir ülkede fazla yüksekse o ülkenin ürettiği ürünler dışarıdaki ülkeler için pahalı hale gelmeye başlıyor ve dışarıya sattığı ürün miktarı azalıyor. Sattığı ürün miktarı azaldığında üretim de azalıyor ve az önce bahsettiğim ölçek ekonomisi sebebiyle ülke içinde de o ürünün maliyetinin yükselmesi ile fiyatlar yükseliyor.

Tamamen dışarıya kapalı bir ülkeden bahsediyorsak orada zaten döviz kurundan bahsedemeyiz. Yabancı ülkenin para birimiyle zaten işlem yapılamaz böyle bir ülkede.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close