Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer maddeler de karşı-maddeler de foton yayıyor ve yayılan fotonların antisi bizzat kendisi oluyor ise bir cismin madde mi karşı-madde mi olduğunu nasıl anlarız?

Uzak gök cisimlerinden bize gelen sadece ışığın spektrum tayfı olduğuna göre bir gök cismini karşı maddeden ayrı tutulmasını sağlayan nedir? Verdiğim makaledeki "within experimental limits, the result shows no difference compared to the equivalent spectral line in hydrogen. " ifadesi görüşlerimi doğrular nitelikte.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, hidrojen ve antihidrojenin spektral çizgisi aynıdır fakat bu iki maddeyi kıyaslarken bakacağımız tek özellik değildir. Hidrojenin aksine antihidrojen, antiproton ve pozitrondan oluşur ve bunlara bakarak da ayırt edilebilir. Zaten doğada çok sık görülmez çünkü çok hızlı yok olurlar. CERN'de yapılan deneylerde de kısa süreliğine oluşturulur ve bu ölçümler yapılır.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güç ve büyüme yalnızca durmaksızın sarf edilen çaba ve mücadeleden doğar.”
Napoleon Hill
Geri Bildirim Gönder