Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Talha Kaya
Üye
1

Eğer Işık Hızının %50 kadar hızıyla Proxima Centauri'ye doğru gidebilseydik ne deneyimlerdik?

Işık hızının %50 kadar hızıyla Proxima Centauri yıldızının oraya varıncaya kadar geçecek sürede olmuş olacağı yörüngesine yola çıktık. Işık hızına yaklaştıkça zaman bizim için yavaşlıyor. Yıldız, biz oraya varmadan orada olmuş olması gerekiyor. Yıldıza yaklaşırken bize yetişmesi için olması gerektiğinden daha hızlı gittiğini mi gözlemlerdik?
273 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı...

Bir nesnenin hızı, ışık hızına yaklaştıkça, zaman genişlemesi etkisi üstel olarak artar. Dolayısı ile hesaplamalar, ışık hızının %25'inde etkinin yalnızca, 1,03 olduğunu gösteriyor. Yani zaman %3 oranında yavaşlar. Işık hızının %50'inde bu oran %1,15'tir. Yani zaman %15 oranında yavaşlar.

Işık hızının %99'unda zaman yaklaşık 7 kat yavaşlar; ve 99,999'da faktör 224'tür. Kısacası ışık hızına çok yaklaştığımızda etkiyi daha net hissedebiliriz. Işık hızının yarısı hızla seyahat etmek, zaman genişlemesi etkisini neredeyse hissedemeyeceğiz anlamına gelir.

Ama senin sorduğun sorunun cevabı evettir. Varacağın hedefe giderken, aynı hedefe doğru yol alan bir cisim, sen vardığında orada olacaksa, senin hızın arttıkça, cismin de hızlandığını fark edersin. Aslında bu bir yanılsamadan ibarettir. Cisim zaten hedefe çok yaklaşmıştır ama cismin hedefe daha uzaktaki bir yerden gelen fotonları sana anca ulaştığı için, cismi hedeften daha uzakta görürsün, oysa hızlandıkça sana ulaşan fotonlar, cismin hedefe yakın olduğu yerden gelen fotonlar olduğu için, cisim hızlanıyormuş gibi görünür. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. physicsoftheuniverse. Special Theory Of Relativity. Alındığı Tarih: 13 Mart 2024. Alındığı Yer: The Physics of The Universe | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close