Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ilker Avdanlı
Ilker Avdanlı
3,784 UP
Üye
0

Eğer hız aktarılıyorsa, kuantum dolanıklığı nasıl gerçekleşiyor?

Işık hızında bile fotonların birbirine o enerjiyi aktararak hızlandığını duydum. Ancak bildiğimiz kadarıyla kuantum dolanıklığında bir aktarım söz konusu değil. Bir şey aktarılmadan nasıl değişebiliyor?
169 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Merhaba,

Kuantum dünyasının fenomenleri bizim sağduyumuza göre hareket etmiyor. Dolayısı ile felsefi olarak (en azından şimdilik) yorumlanmaları gerekiyor. Bunun ışığında şunları söyleyelim

 • Öncelikle birbirine dolanık iki parçanın birbirinden fiziksel olarak uzaklaşma hızları yine en fazla ışık hızında olabilir. Yani baştan nedenselliği -bir anlamda- ihmal etmemiş oluyorsunuz.
 • Ne var ki bir birlerinden bir kez uzaklaştılar mı bir birlerinin kuantum durumlarını (örneğin spin gibi) mesafeden bağımsız değiştiriyorlar.
 • Ancak şunu söyleyelim burada olan şey bilgi aktarımı değil. Yani ışıktan farklı olan durum bu. Burada olan şey durum değişimi, dolayısıyla işin bilgi kısmı bizim onları kodlamamızla ilgili. Yani biz o değişimleri nasıl kodlarsak o şekilde bilgi aktarmış gibi olacak. Örneğin kuantum kriptografi bu mantığa göre çalışıyor. (ekte kaynak bırakacağım)
 • Kimi fizikçilier baştan bu parçacıkları bir birinden ayrı düşünmenin yanlış olduğunu, bunları aynı elmanın iki yarısı gibi görmek gerektiğini söylüyorlar. (yine kaynakta bulabilirsiniz)

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. M.Atatüre, Ç.M.Bakırcı. Kuantum Dolanıklık (Evrim Ağacı Yayınından). (17 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
 2. Anonim. Kuantum Kriptografi. (17 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2021. Alındığı Yer: Vikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close