Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdullah Töre
Üye
2

Eğer her şeyi keşfetmiş olsak ne olurdu sizce?

Yani mesela yarın işte her şey evrendeki her şeyin nedenini bir şekilde bulduk diyelim özelliklede bilim insanları ne yapardı? Buna inanabilirler mıydı? Yoksa merakımız sonsuza kadar sürer mi?
527 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı...

Sorular tükenmez.

Bir şeyin cevabını bilsen bile, bu cevaplar yeni sorular yaratır. Hiç bir zaman sona ulaşamazsın. Absürt bir örnekten gidelim mesela; diyelim ki her şeyi sen yarattın, evreni, paralel evrenleri, boyutları, zamanı hatta hiçliği bile sen yarattın. Sence hiç bir şeyi sorgulamadan durabilir misin? Ben neden varım, niye varım diye sorabilirsin. Bu cevapları bilsen bile, bu seferde o cevapların getirdiği yeni bilgiyi sorgularsın bu böyle sonsuza kadar gider. Yani her şeyi bilmek imkansızdır.

Diğer yandan evrenin bütün sırları çözülebilir. Ne de olsa içinde yaşıyoruz ve yeteri kadar zaman verilirse, bilim evrenin sırlarını çözebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak, bilim adamları herhangi bir düşünceye, görüşe, dine, dile, kökene göre hareket etmez. Bilim, doğayı anlamamızda kullandığımız bir araçtır. Bilim adamları da bu aracı kullanan kişilerdir. Sonuç ne olursa olsun, tarafsızdırlar ve sonuca inanmamak gibi bir duygu içine girmezler. Şüpheci olunabilir, bütün deney ve gözlemlerin aksine hala konuya şüphe ile yaklaşılabilir ama inanmamak, gerçeği arayan bir bilim adamının asıl amacına terstir.

243 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kuantum fiziği gözlemciden bağımsız bilgi olamayacağını söyler. Evrene dahil olan bir gözlemci evreni hiç bir biçimde kendisinden bağımsız tespit edemez inceleyemez. Bu nedenle bütün bilgimiz özünde aslında zaten inançtan ibarettir. Çünkü hiç bir biçimde evrenden ve kendimizden bağımsız bir tespit yapamayız sadece yaptığımızı zannediyoruz. Gerçekliği algıladığımız biçimde tanımlıyoruz. Oysa gerçeklik kendimizden bağımsız nasıl bir şeydir buna dair şuan esasen pek bir bilgimiz yok. Tek bildiğimiz evrenin yalın gerçekliğinin sandığımız gibi olmadığı. Evrende boşluk diye bir şey yok. Bizler kozmik bir baloncuğun içindeki enerji havuzunun içindeyiz. Böyle bir tabloda evreni bizden bağımsız hiç bir biçimde tespit edemeyiz ki kuantum fiziği de bizi buna söyledi. Yani ne kadar uzun zamana sahip olursak olalım evreni kendimizden bağımsız tespit edemeyeceğimiz sürece evrenin 'sırları' hiç bir biçimde çözülemez. Kuantum fiziği bunu çok net ortaya koyar. Görmek dokunmak ve tüm etkileşim biçimleri gözlemci ve gözlenen arasında bir etkileşim biçimidir. Yani gözlemci gözlenene (bilgiye) dahildir. Gözlenen gözlemciden bağımsız nedir nasıl bir şeydir özünde hiç bir şey bilmiyoruz. Bu nedenle evrende herşeyi bilmek diye bir şey yoktur. Kim ki herşeyi bilebilecegimizi iddia eder bu kişinin kuantum fiziğinin ne söylediğine dair pek bir fikri yoktur demektir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close