Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Eğer evrildikten sonra herşeye biz anlam yüklediysek bu neyi anlamlı kılar?

Misal olarak bilimsellik yada bağnazlık veya kemalizm veya antikemalizm yada bu akliniza gelen herşey olabilir dini düzlemde budizm hristiyanlık müslümanlık vb. dini yada bilimsel seylere biz anlam verdiysek bu onlari cidden anlamlı kılarmı eğer kılmassa bağnaz olmamızın anlamı ne yani biz anlam verdiysek herşey anlamsızdır o zaman niye yaşıyoruz?
480 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Can Ayaz
Nörofizyoloji alanında araştırmalar yapmaktayım.

Bir matematik problemi ne kadar anlamlıdır ?

X 3' ten büyük olsun kuralını koyan soru sahibi x için 2 değerini veren bir kişiye tanıma uymadığını söyleyebilir.

O zaman bu soru için x ten küçük herhangi sayılar (2,99 , 2,98 gibi) var oluşları bakımından anlamlı veya bir şeylere yarıyor olmalarına rağmen bu soru için anlamsızdır.

Tüm Reklamları Kapat

X>3 bir tanımdır ve tanımlar "ancak" o bağlamda anlamlıdır.

Kemalizm,sosyalizm, anarşizm sonu "izm" ile biten her şey önceden tanımlanmış bir şeyle uğraşanlar için anlamlı, uğraşmayanlar için yine anlamlı fakat kazanılmamış veya edinilmemiş bir anlama sahiptir.

Karşıt fikirli insanlar birbirlerinin görüşünü anlamsız veya mantıksız bulabilirler. Fakat bu kişiler "kendi fikirlerini" tutarlı bir şekilde savunmaları bakımından aynı zamanda anlamlı bir iş yaparlar. Bunu zıt fikirler de kabul eder. Aksi takdirde zıt fikirler olamazdı zaten.

Hayatın anlamı , senin veya benim anlamım, düşüncelerimizle ve fikirlerimizle ilintili. Çünkü ancak öyle tam anlamda var olabiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Güneş'e selam vermek de anlamsız bulunabilir. Fakat selam veren insanın içinde bulunduğu bağlam; kendisine inanmak veya yüklemek istediği şey bakımından tamamen anlamlıdır veya anlam kazanmıştır. Kendisinde oluşan iyi duyguların dışavurumu veya bunları hatırlamak gibi. Fakat Güneş altında kavrulan bir insan bunun tamamen mantıksız olduğunu düşünebilir.

Uzun lafın kısası düşüncelerimizle işimize gelen tanımlar yaparız ve öyle olmasa bile bir şeylere inanmak o şeyin anlamlı olduğu algısına kaptırır bizi. Anlam yüklediğimizde artık somutlaşabilecek düşüncelerimiz vardır elimizde. Bu da bizi ister istemez değerli hissettirecektir.

Belki de sırf kendi benliğimizi tatmin veya değer görme algılarıyla hareket ediyor ve de anlam dediğimiz şeyin arkasına sığınıyoruz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close