Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sefa Boyraz
Sefa Boyraz
1,469 UP
Üye
0

Eğer birgün kuantum dolanıklığını anlarsak bunu kullanarak seyahat edebilir miyiz?

380 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Bugün için bunu yapmak mümkün gözükmüyor. Şöyle ki :

kuantum dolanıklık şu an için sadece parçacıklar ve kısmi olarak da atomik düzeyde (ekte kaynak vereceğim) gözlendi.

temelde dolanıklık iki parçacığın/atomun kuantum durumunun bir birini etkilemesi şeklinde olmakta. (örneğin buradaki parçacığın spini değişince başka bir yerdeki dolanık parçacağın da değişmesi gibi)

Tüm Reklamları Kapat

dolayısı ile ortada aslında fiziksel bir hareket mevcut değil. ancak bu değişimleri kullanıp kodlayarak informasyon sağlamak mümkün (kuantum internet konusu buna eğilmekte)

üstelik dolanıklığın şöyle bir problemi var ki ömrü kısa olmaya, bozulmaya çok müsait.

yukarıda saydığım sebeplerden bugünkü fizik birikimi ile bu tür kuantumsal fonomenlerin bizi uzaklara seyehat etmeye taşıyacağı düşünülmüyor.

belki şöyle bir fantastik fikir var : bizim bilgilerimizi (bir anlamda biz oluşturan atomların/parçacıkların diziliminin bilgisini) kopyalayıp dolanıklık ile başka bir yere gönderip bir kopyamızı oluşturmak fizik yasaları açısından mümkün. Aslında ışınlanma dediğimiz -dar anlamda- bu. Fakat şu an böyle bir teknolojimiz yok.

239 görüntülenme

Kaynaklar

 1. E.Ö.Zehir. Gözlenmiş En Büyük Dolanıklık. (3 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2020. Alındığı Yer: webtekno.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ege Özmeral
Ege Özmeral
157K UP
Fizik Mezunu / Evrim Ağacı Yazarı

Kuantum dolanıklılığı büyük ölçüde anlıyoruz ancak bu şekilde ışık hızından hızlı bilgi göndermek mümkün değildir çünkü dolanık iki parçacıktan birinin halini (state) ölçtüğümüzde tamamen olasılıklar dahilinde bir sonuç elde edeceğiz. Eğer parçacığın halini değiştirmek istersek de bu sefer dolanıklılığı bozduğumuz için diğer parçacık etkilenmeyecektir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close