Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esmanur Kadriye Öztürk
Üye
1

Eğer bir elektron hem dalga hem tanecik özelliklerine sahip olabiliyorsa neden üçüncü bir eş özelliğe sahip olamıyor ki?

1,117 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hyyperr X0
Hyyperr X0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Elektronların hem dalga + hem de parçacık özelliklerine sahip olabileceği yaygın bir yanılgıdır. Aslında, sadece birine veya diğerine sahip olabilirler. Bunun nedeni, dalga ve parçacık özelliklerinin birbirini dışlamasıdır (son cümlede açıkladığım gibi)

Dalga özellikleri, bir parçacığın kırılmasına veya engellerin etrafında bükülmesine izin veren özelliklerdir. Bunun nedeni, dalgaların, dalganın iki tepe noktası arasındaki mesafe olan bir dalga boyuna sahip olmasıdır. Parçacıkların ise dalga boyu yoktur. Bu dalga benzeri özelliğe sahip olmadıkları için kırınım yapamazlar.

Başka bir dalga özelliği girişimdir. Bu, iki dalganın buluştuğu ve yeni bir dalga oluşturduğu zamandır. Yeni dalga, iki orijinal dalgadan farklı bir dalga boyuna ve genliğe sahip olacaktır. Parçacıklar dalga boyuna sahip olmadıkları için birbirleriyle etkileşemezler.

Tüm Reklamları Kapat

Son dalga özelliği polarizasyondur. Bu, bir dalganın belirli bir yönde titreştiği zamandır. Parçacıklar dalga boyuna sahip olmadıkları için polarize edilemezler.

Parçacık özellikleri, bir parçacığın uzayda lokalize olmasına izin veren özelliklerdir. Bu, bir parçacığın belirli bir zamanda uzayda belirli bir noktada olabileceği anlamına gelir. Dalgalar ise lokalize değildir. Yayılırlar ve belirli bir yerle sınırlı değildirler.

Bir başka parçacık özelliği momentumdur. Bu, bir parçacığın kütlesi ile hızının çarpımıdır. Dalgaların kütlesi olmadığı için momentumu yoktur.

Son parçacık özelliği enerjidir. Bu, bir parçacığın iş yapabilme yeteneğidir. Dalgaların kütlesi olmadığı için enerjisi yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Öyleyse, eğer bir elektron dalga ya da parçacık özelliklerine sahip olabilirse, neden üçüncü bir ortak özelliğe sahip olamasın? Cevap, olamaz çünkü dalga ve parçacık özellikleri birbirini dışlar.

Zaten Parçacık-dalga ikiliği, elektronların ya dalgalar ya da parçacıklar gibi davranabileceği anlamına gelir. Aynı anda hem dalga hem de parçacık özelliklerine sahip olamazlar. Bunun nedeni, dalga ve parçacık özelliklerinin birbirini dışlamasıdır.

113 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. S. Afshar, et al. (2007). Paradox In Wave-Particle Duality. Foundations of Physics, sf: 295-305. doi: 10.1007/s10701-006-9102-8. | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Arndt, et al. (1999). Wave–Particle Duality Of C60 Molecules. Nature, sf: 680-682. doi: 10.1038/44348. | Arşiv Bağlantısı
 3. R. M. Angelo, et al. (2015). Wave–Particle Duality: An Information-Based Approach. Foundations of Physics, sf: 1407-1420. doi: 10.1007/s10701-015-9913-6. | Arşiv Bağlantısı
 4. Franco Selleri. (2012). Wave-Particle Duality. ISBN: 1461533325, 97814615. Yayınevi: Springer Science & Business Media. sf: 306.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close