Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burak Can 15Yaşında
Üye
2

Ebeveynlerimin öğrenmesi gerektiği bilgileri benim öğrenmem beni hazır cevap bir, birey mi yapar, yoksa bilinçli bir bireyin yapar?

Sayenizde yaşıtlarımın yaptığı ahmaklığı yapmayarak büyüdüm bundan dolayı kendimi şanslı hissediyorum.
167 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Erdem Yılmaz
Araştırmacı

Ebeveynlerin senin sahip olduğun ve onun sahip olmadığı bilgileri kabullenmekte zorluk çekebilir. Ne kadar kendisi öğrenmesi gerekeni, öğrenmediğini bilse de yaş olarak senden daha büyük ve deneyim sahibi bir birey olduğu için senden daha fazla bilgi sahibi olduğunu düşünür. Ne yazık ki bilgi sahibi olmak (hangi alanda olursa olsun) bazı sorumlulukları beraberinde getirir. Sen kendini geliştirmek istediğin için o bilgiyi öğrenmek istiyorsun ancak kendi sorumluluklarını (öğrenmen gerekenleri) yerine getirmeden ileriye yönelik bir şeyler öğrenmeye çalışırsan bu seni şu anda sorumlu olduğun alanlarda başarısızlığa götürebilir. Ben mükemmelim her şeyin üstesinden rahatça gelirim diyorsan o ayrı.

Özetle şunu anlatmak istiyorum, bu öğreneceğin bilgiler okul hayatından ve sosyal hayatından fire vermene sebep oluyorsa daha ağırdan almalı, planlı hareket etmelisin. Böyle yaptığın takdirde bilinçli bir birey olma yolunda ilerlersin. Güzel şeyler zaman alır!

Ayrıca eklemek istediğim, hazır cevaplılık bir davranış biçimidir. Çok bilip de hazır cevap olmak zorunda değilsin. Bildiğini ortamına göre zamanında dile getirirsen hazır cevap değil, kendini geliştirmiş bir genç olarak nitelendirilirsin. Ülkemize yönelik doğrudan bir kaynak bulamasam da gençlerin geleceğe yönelik nasıl hazırlanmasını anlatan yazı ektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Medium. (23 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close