Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Ebeveynlerimin öğrenmesi gerektiği bilgileri benim öğrenmem beni hazır cevap bir, birey mi yapar, yoksa bilinçli bir bireyin yapar?

Sayenizde yaşıtlarımın yaptığı ahmaklığı yapmayarak büyüdüm bundan dolayı kendimi şanslı hissediyorum.

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ebeveynlerin senin sahip olduğun ve onun sahip olmadığı bilgileri kabullenmekte zorluk çekebilir. Ne kadar kendisi öğrenmesi gerekeni, öğrenmediğini bilse de yaş olarak senden daha büyük ve deneyim sahibi bir birey olduğu için senden daha fazla bilgi sahibi olduğunu düşünür. Ne yazık ki bilgi sahibi olmak (hangi alanda olursa olsun) bazı sorumlulukları beraberinde getirir. Sen kendini geliştirmek istediğin için o bilgiyi öğrenmek istiyorsun ancak kendi sorumluluklarını (öğrenmen gerekenleri) yerine getirmeden ileriye yönelik bir şeyler öğrenmeye çalışırsan bu seni şu anda sorumlu olduğun alanlarda başarısızlığa götürebilir. Ben mükemmelim her şeyin üstesinden rahatça gelirim diyorsan o ayrı.

Özetle şunu anlatmak istiyorum, bu öğreneceğin bilgiler okul hayatından ve sosyal hayatından fire vermene sebep oluyorsa daha ağırdan almalı, planlı hareket etmelisin. Böyle yaptığın takdirde bilinçli bir birey olma yolunda ilerlersin. Güzel şeyler zaman alır!

Ayrıca eklemek istediğim, hazır cevaplılık bir davranış biçimidir. Çok bilip de hazır cevap olmak zorunda değilsin. Bildiğini ortamına göre zamanında dile getirirsen hazır cevap değil, kendini geliştirmiş bir genç olarak nitelendirilirsin. Ülkemize yönelik doğrudan bir kaynak bulamasam da gençlerin geleceğe yönelik nasıl hazırlanmasını anlatan yazı ektedir.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley