Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Düzgün elektrik alan ortama bağlı mıdır bağlı ise daha yalıtkan bir cisim koyunca elektrik alan nasıl değişir?

Maalesef e ödev gibi kullaniyorum ama doğru bilgiyi bulamadım
695 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mevlüt Can Ay
Bilim Meraklısı

Elektrik alan ortama bağlıdır. Elektrik alan, ortamdaki elektrik yükleri ve yükler arasındaki mesafeler gibi faktörlere bağlıdır.

Daha yalıtkan bir cisim ortama yerleştirildiğinde, elektrik alanın değişimi, cismin yalıtkanlık özelliğine ve yerleştirildiği yere bağlıdır. Eğer yalıtkan cisim yüksüz ise, yani üzerindeki net elektrik yükü sıfırsa, o zaman elektrik alan değişmez ve aynı kalır.

Ancak, yalıtkan cisim bir elektrik yükü taşıyorsa, örneğin negatif yüklü ise, o zaman elektrik alan cismin etrafında değişir. Negatif yüklü cisim, elektrik alan içindeki yükleri iterek elektrik alanın etkisini azaltır. Aynı şekilde, pozitif yüklü bir cisim elektrik alanı güçlendirebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani, daha yalıtkan bir cisim yerleştirildiğinde, elektrik alan genellikle cisim etrafında değişir. Ancak bu değişim, cismin yük durumuna, şekline ve konumuna bağlıdır.

Örneğin, bir düzlem yüzey üzerinde bir elektrik alan oluşturduğunuzu varsayalım. Bu elektrik alan, düzgün bir şekilde dağıtılmış bir yüke sahip olduğundan, yüzeydeki herhangi bir noktada alanın şiddeti aynı olacaktır. Şimdi bu yüzeyin üzerine bir yalıtkan bir cisim yerleştirirseniz, bu cisim elektrik alan tarafından etkilenebilir. Eğer yalıtkan cisim, elektrik yüklü ise, elektrik alanın yönünde veya zıt yönde bir kuvvet alabilir. Bu durumda elektrik alanın yönüne doğru bir kuvvet alıyorsa, cisim elektrik alanın etkisiyle hareket edebilir.

Yalıtkan bir cismin elektrik alan üzerindeki etkisi, yalıtkanlık derecesine bağlıdır. Eğer yalıtkan cisim yüksek bir dielektrik sabitine sahipse, elektrik alanın etkisi daha az olacaktır. Ancak düşük bir dielektrik sabiti olan yalıtkan bir cisim, elektrik alanın etkisine daha fazla maruz kalacaktır.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close