Sorulara Dön
4
Psikoloji & Psikiyatri

Duyguları baskılayarak bir yaşam sürmek mümkün müdür?

Bir birey tüm duygularını baskılayarak sadece mantıksal çıkarımlarla bir hayat yaşayabilir mi? Bu mümkün müdür? Eğer tek bir bireyde mümkün değilse birkaç nesilde mümkün kılınabilir mi? Böyle bir durumun insanlığın gelişimine etkisi nasıl olurdu?

2
172 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu sorunun cevabı da bir miktar hangi türden bir bireyden bahsettiğimize göre değişir - nitekim kimin hangi tür olaylardan ne kadar duygusal olarak etkilendiği ve ne kadar bu tür duyguları bastırabileceği değişken bir şeydir. Kişilik psikolojisinde artık bir klasik haline gelmiş olan Beş Büyük Faktör kuramında nevrotiklik (yada tersi olan duygusal denge) faktörü birisinin duygularının ne sıklıkla ve ne kadar kolaylıkla değişebildiğini gösteren bir özelliktir ve kişiden kişiye (önemli bir derecede de genetik farklılıklardan dolayı) değişir. Nevrotiklik faktöründe yüksek olan birisi çok basit bir sıkıntı karşısında gözyaşlarını tutamazken bu faktörde düşük olan birisi travmatik denecek derecede etkileyici olaylar karşısında soğukkanlı olmayı başarabilir.

Sadece nörotipik insanlar ile sınırlı kalmazsak ve sorunun bağlamında psikopati gibi bir kişilik bozukluğunu da ele alabilirsek o zaman cevap "evet" olur. Psikopatların beyinlerinde fMRI ile tespit edilebilen oksitosin reseptörü sisteminin farklı işlemesi gibi serebral farklılıklar vardır - kısacası psikopati beyin bağlantılarının bir varyantıdır, bir kalıp teşkil eder. Bu tür farklılıklardan ötürü psikopatlar depresyon, endişe, korku, aşk, hüsran, özgüvensizlik, empati, vicdan azabı, stres ve güven gibi duygulardan tamamen yoksundurlar ve geriye kalan tüm duyguları çok zayıf bir şekilde hissedebilirler. Bu durumda psikopat olan bir bireyin hayatı boyunca tüm duygularını "bastırarak" yaşaması tabiri caizse "çocuk oyuncağıdır."

Birkaç nesilde herkesin duygularını tüm ömürleri boyunca bastırabilmeleri için bir yapay seçilime tabi tutulup tutulmayacağına dair farazi bir senaryoya da işaret etmişsiniz. Bu tabi ki de geniş kapsamlı bir proje ile mümkündür (pratik olmasa da).

465 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

merhaba,

Bu biraz zor çünkü insan mantığa ve bulgulara göre hareket etse bile duyguyla yaşayan bir varlıktır mesela aşk bu duygu olmasaydı insan üremezdi. çünkü sevdiği kadını veye erkeği hiç bir özel bir bağ kurmayacağı için üreyemezdi empati kuramazdı.

123 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın