Puan Ver
0
Puan Ver

Duvarın, pencerenin içinden ses dalgaları nasıl geçebiliyor?

Ses bir enerji türüdür ve dalgalar halinde yayılıp kulağımıza kadar gelir peki pencereleri, kapısı kapalı bir odanın içerisindeyken dışarıdan gelen bir ses nasıl kulağımıza gelebiliyor? Duvarın,pencerenin içinden ses dalgaları nasıl geçebiliyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Ses dalga şeklinde ilerler ama elektromanyetik dalgalar gibi değil, zincirleme sallanma enerjisidir. bildiğin su dalgası gibidir. Önce bir nesne sallanır ve temas ettiği nesneyi de sallar. Bu sallanmalar dalga şeklinde önüne ne çıkarsa çarpar, çarptığını sallamaya çalışır. duvarı da sallayabilirse duvarın arkasındaki havayı sallamayı başarır. Tabi sonra kulak zarımızı sallar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonlarcası elmanın düştüğünü gördü; ancak sadece Newton 'Neden?' diye sordu.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder