Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyadaki elementler sınırlı mı yoksa geri dönüşüm her zaman geçerli mi?

Doğada forosentezle oksijen ve solunumla karbon-dioksid alındığını biliyoruz (birşey yedikte vücutda sindirilmesi ve ya birşeyin yakılmasında da aynı durum geçerli). Peki, bu prosesler sonucunda doğadaki her hangi elmentin sayı azalır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Basit kimya denklemlerinde de gördüğümüz üzere atom sayısının azalması,kaybolması imkansızdır. Tepkimeye giren atom sayısı ile çıkan atom sayısı aynı olmak zorundadır.

Element sayısı da sabittir. Ancak molekül sayısı değişebilir veya aynı kalabilir.


Oksijenli Solunum Tepkimeleri
Oksijenli Solunum Tepkimeleri
Oksijenli Solunum Tepkimeleri


Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder