Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Dünyadaki bütün hayvanların bir görevi var mıdır?

Hayvanların çoğunun besin zincirinde veya ekolojik dengeyi koruma gibi faydaları var. Bunların dışında hiçbir amacı olmayan hayvanlar var mıdır? Veya bir amaçtan ziyade , varlığı bizim gezegenimiz için bir tehdit olan hayvanlar var mıdır? (insanı soru kapsamına dahil etmedim. )

1
338 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Canlılar doğaya fayda sağlamak ya da zarar vermek amacıyla yaşamazlar. Canlıların tek amacı genlerinin devamını sağlamaktır. Bunu da hücrelerinin ömrü kısıtlı olduğu için üreyerek yaparlar. 

  Çevresine en iyi uyum sağlayanlar yaşadıkları ortamda bir nişe yerleşerek hayatta kalırlar, yani besin zincirine yerleşirler; yaşadıkları ekosistemdeki dengeyi korumaya faydaları vardır denilebilir. 

  Hayvanlar veya herhangi bir alemden bir canlının gezegene değil, yaşadığı doğal ortamına “zarar” vermesi söz konusu olamaz.   

  İnsanlar tarafından, isteyerek ya da çoğunlukla istemeden doğal ortamından farklı bir yere taşınan türlere istilacı türler denir. İstilacı türler yerleştikleri yeni ortamlarında evrimleşmedikleri için ekosistemdeki canlılara göre ayrıcalıklı özelliklere sahip olabilirler, genellikle fazla ürerler, yayılırlar ve istila ederler. İstilacı türler her zaman çevreye zararlı olmasa da genellikle zarar verirler ve ekolojik dengeyi bozarlar, insanlar için olumsuz olan ekonomik ve ekolojik etkilerini önlemek için ortadan kaldırılmaları gerekir.

  İstilacı türlerin dışında yapay seçilimle ürettiğimiz hayvan ırklarının da (köpekler, inekler, keçiler, koyunlar, tavuklar gibi hayvanların insanlar tarafından bilinçli olarak seçilen varyantları) çevreye ve gezegene; su, besin, sera gazı salınımı ve işgal ettikleri yer sebebiyle olumsuz etkileri vardır.

  Çevresine zararı olan bir hayvan ancak insanların çeşitli müdahaleleri sebebiyle var olabilir, doğal ortamında yaşayan herhangi bir canlı doğaya zarar vermez.

297 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Invasive species İstilacı türler
  2. Greenhouse Gas Emissions from Livestock & Poultry Hayvancılık ve Tavukçuluktan Kaynaklanan Sera Gazı Yayılımları
  3. Dairy
  4. Why Meat is the Best Worst Thing in the World
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük botanikçi Bichat'nın da dediği gibi, eğer ki herkes birebir aynı kalıptan çıkmış olsaydı, 'güzellik' diye bir şey var olmazdı. Eğer bütün kadınlarımız Venus de' Medici kadar güzel olsaydı, belki bir süre etkilenirdik; ancak kısa bir süre sonra gözlerimiz çeşit arardı. Ve çeşitliliği bulduğumuz anda, belirli özelliklerin, o anda var olan standartların ötesinde, birazcık daha abartılmasını görmek isterdik.”
Charles Darwin