Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dünyadaki bütün hayvanların bir görevi var mıdır?

Hayvanların çoğunun besin zincirinde veya ekolojik dengeyi koruma gibi faydaları var. Bunların dışında hiçbir amacı olmayan hayvanlar var mıdır? Veya bir amaçtan ziyade , varlığı bizim gezegenimiz için bir tehdit olan hayvanlar var mıdır? (insanı soru kapsamına dahil etmedim. )

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Canlılar doğaya fayda sağlamak ya da zarar vermek amacıyla yaşamazlar. Canlıların tek amacı genlerinin devamını sağlamaktır. Bunu da hücrelerinin ömrü kısıtlı olduğu için üreyerek yaparlar. 

  Çevresine en iyi uyum sağlayanlar yaşadıkları ortamda bir nişe yerleşerek hayatta kalırlar, yani besin zincirine yerleşirler; yaşadıkları ekosistemdeki dengeyi korumaya faydaları vardır denilebilir. 

  Hayvanlar veya herhangi bir alemden bir canlının gezegene değil, yaşadığı doğal ortamına “zarar” vermesi söz konusu olamaz.   

  İnsanlar tarafından, isteyerek ya da çoğunlukla istemeden doğal ortamından farklı bir yere taşınan türlere istilacı türler denir. İstilacı türler yerleştikleri yeni ortamlarında evrimleşmedikleri için ekosistemdeki canlılara göre ayrıcalıklı özelliklere sahip olabilirler, genellikle fazla ürerler, yayılırlar ve istila ederler. İstilacı türler her zaman çevreye zararlı olmasa da genellikle zarar verirler ve ekolojik dengeyi bozarlar, insanlar için olumsuz olan ekonomik ve ekolojik etkilerini önlemek için ortadan kaldırılmaları gerekir.

  İstilacı türlerin dışında yapay seçilimle ürettiğimiz hayvan ırklarının da (köpekler, inekler, keçiler, koyunlar, tavuklar gibi hayvanların insanlar tarafından bilinçli olarak seçilen varyantları) çevreye ve gezegene; su, besin, sera gazı salınımı ve işgal ettikleri yer sebebiyle olumsuz etkileri vardır.

  Çevresine zararı olan bir hayvan ancak insanların çeşitli müdahaleleri sebebiyle var olabilir, doğal ortamında yaşayan herhangi bir canlı doğaya zarar vermez.

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Invasive species İstilacı türler
  2. Greenhouse Gas Emissions from Livestock & Poultry Hayvancılık ve Tavukçuluktan Kaynaklanan Sera Gazı Yayılımları
  3. Dairy
  4. Why Meat is the Best Worst Thing in the World
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deneyim, bilimlerin anasıdır.”
Miguel de Cervantes
Geri Bildirim Gönder