Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Alican Akay
Alican Akay
2,041 UP
Üye
1

Düşünülebilecek en harika fikir nedir?

262 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yunus Emre Çelik
Öğrenci, Okur

Harika dediğimiz şey olağanüstü güzellikte olandır. Eğer bir fikir harika olacaksa olağanüstü güzelliği karşılayabilmelidir. Güzellik de öznel bir kavram olduğuna göre düşünülebilecek en harika fikir herkesin güzel olduğunu düşündüğü bir şey olmalıdır. Bununla birlikte "en" harika olacaksa da hem herkesin hoşuna gitmeli hem de herkes için olağanüstü kabul edilmelidir ki en harika olabilsin. Bunlardan ayrı olarak "düşünülebilecek" kısmını da irdelemek gerekir. Soruda kast edilen "düşünülebilecek" sözü tüm zamanlar için kullanılmıştır. Çünkü çağlar ve paradigmalar değiştikçe düşüncenin hinterlandı ve düşünmenin sınırları genişler. Dolayısıyla zamanın en ilerisinde, zamanın tümüne hakim biri düşünülebilecek en harika fikri düşünebilir.

Yukarıdaki teknik ayrıntılardan sonra sorunun somut yanıtına gelecek olursak, ben veya bu çağdaki kimse bu düşünceyi üretemeyiz. Çünkü teknik altyapıyı karşılayamayız. Halihazırda bu teknik altyapıya sahip olduğu düşündüğümüz birine veya birilerine ise verdiğimiz bir ad var: Tanrı.

Bunlarla birlikte yukardaki tanımlara bakıldığında insanlık özelinde düşünülmüş en harika fikir yaşama fikridir. Yaşama fikri herkesi ortak şekilde memnun eder. Yaşamak herkes için yaşamamaya kıyasla olağanüstü bir fikirdir. Herkes için hem olağanüstü hem de memnun edici "yaşama" fikri en harika fikir olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
History Ty
Düşünebiliyorum

Bunun harikalığına karar verebileceğimizi sanmıyorum. Bir kişi bir fikir ortaya attığında bunun düşünebilecek en harika fikir olduğunu düşünebilir çünkü onun ortaya attığı en iyi fikir olabilir. Sonra o kişi o fikrini ailesine söyleyebilir ailesi de bu fikrin düşünülebilecek en harika fikir olduğuna inanabilir çünkü ailesinin karşılaşmış olduğu en iyi fikir olabilir. Sonra tüm dünya o fikrin en harika fikir olduğuna inanabilir çünkü o zamana kadar ki en harika fikir olabilir ama bu fikirden belki 10 gün sonra belki 100 yıl sonra daha iyi bir fikir ortaya atılabilir ve en harika fikir olarak ilan edilebilir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close