Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Osman Parlak
Üye
2

Düşük zeka ile mutluluk arasında bir korelasyon var mıdır?

Şöyle ki ayni sosyokültürel yapıda, ayni gelire sahip insanlardan düşük zekalı olanların ( tabii ki benim cikaririm, iq testi yok elimde) zeki olanlara nazaran daha mutlu olduğunu gözlemliyorum. Pekala azicik aceleci genelleme safsatasina düşüyor olabilirim. Bununla ilgili yapilan bir çalışma var mıdır? Nedir bunun olayı? Aydınlatırsanız mutlu olur
385 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Evrim alanında araştırmacı

Evet vardır ama sanılanın aksine düşük zeka insanlar daha mutlu değildir. Eskiden okuduğum yaklaşık 7000 kişiyle yapılan kapsamlı bir çalışmada düşük zekanın daha düşük gelir ve daha kötü sosyal ilişkiler böylece daha kötü mental duruma yol açtığı kanıtlanmıştı. Kendim de mental hastalıklı ve zeka geriliği olan birçok kişiyle birebir konuştum ve anlamaya çalıştım ve emin olun çoğunu mutlu görmemiştim. resmi olarak iqsu 78 ölçülen birçok mental hastalığa sahip biriyle konuşuyordum ve özgüven problemlerinden tutun sosyal ilişkilerde başarısızlığa iş hayatında başarısızlığa kadar her şeyi bana anlattı ve halinden hiç mutlu görünmüyordu. bazı özel mental hastalıklar dışında zeka geriliği çoğu zaman daha düşük mutlulukla bağdaştırılır, bu özel durumlar da hem kendinden hem etrafından haberder olmadığı durumlardır. ki bu da çok ekstremdir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğukan Kuru
Doğukan Kuru
10K UP
Makale okumaya meraklıyım

Ben birçok kaynakta sosyal anlamda başarının hatta çoğu durumda teknik anlamda başarının da emotional intelligence ile geldiğini okudum. Yani safi IQ başarı konusunda okadar da söz sahibi değil. Çünkü özellikle de sosyal bir iş yapılacaksa diğer insanlarla iletişim kurma şekli çok önemli. Siz muhteşem çalışıyorsunuz ama işinizi devredeceğiniz kişiye iyi brief veremiyorsanız bu işte başarılı olamazsınız.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close