Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyanın yüzeyindeki çıkıntıları yok sayar ve teleskopla ileri doğru bakarsak kendimizi mi görürüz uzayı mı?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Verilen cevap yanlış, durumun geceyle gündüzle bir alakası yok. Bir yuvarlak çizelim ve yuvarlakla tek bir noktada kesişen bir doğru çizelim. Doğru yuvarlağın başka hiç bir noktasına temas etmez. Yani bahsedilen koşullarda görülecek şey uzay olur. Işık eğer çok büyük bir kütle tarafından çekime uğramıyorsa, doğrusal hareket eder. Dünya tamamen yuvarlak olsa dahi görüş açımıza bağlı olarak yalnız dünyanın bir kısmını görürüz gerisi uzay olur.

Favorilerime Ekle
3

Hayır çünkü teleskop ile baktığımız yer gündüz iken dünyanın diğer tarafı gece olacak bu durumda gece olan taraftan ışık gelemeyeceği için sadece belli bir km uzaklığı görürüz.Düşündürücü bir soru gerçekten.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradışı olun. Tuhaflığınız, sizi sihirli yapan şeydir.”
Parker Lewis
Geri Bildirim Gönder